Památky

Památky
Klášter Broumov

Klášter Broumov

Impozantní barokní komplex broumovského kláštera na vás dýchne bohatou historií a můžete tu s přehledem strávit celý den.

Kostel sv. Vojtěcha, Broumov

Kostel sv. Vojtěcha, Broumov

Nejstarší písemná zmínka o klášterním kostele sv. Vojtěcha je z roku 1357, kdy byla pravděpodobně dokončena stavba gotického dvoulodí s polygonálním závěrem knežiště a dvěma věžemi – velkou hodinovou v ose západního závěru a menší zvonicí při severní straně kněžiště.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Police nad Metují

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Police nad Metují

Kostel byl založen opatem Martinem I. a vybudován v letech 1253–1294 společně s klášterem břevnovských benediktinů. Byl vystavěn ve stylu cistercko-burgundském, v přechodném stavebním slohu románsko-gotickém, nazývaném také „přemyslovskou“ gotikou.

Kostel sv. Máří Magdaleny, Božanov

Kostel sv. Máří Magdaleny, Božanov

Původní kostel v Božanově je v nejstarších pramenech připomínán již ve 14. století a byl zasvěcen sv. Bartolomějovi. Se stavbou nového kostela sv. Máří Magdalény se začalo v roce 1709, pravděpodobně podle návrhu Kryštofa Dientzenhofera.

Kostel sv. Anny, Vižňov

Kostel sv. Anny, Vižňov

Původní dřevěný kostel ve Vižňově je v nejstarších pramenech uváděn již v první polovině 14. století. Stavba současného kostela sv. Anny byla zahájena roku 1724 a zcela dokončena o čtyři roky později.

Kostel sv. Markéty, Šonov

Kostel sv. Markéty, Šonov

Již ve 14. století stál ve středu obce dřevěný kostel sv. Jana Evangelisty, na jehož místě byla později postavena novogotická kaple Panny Marie. Dnešní kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem.

Kostel sv. Prokopa, Bezděkov

Kostel sv. Prokopa, Bezděkov

Kostel sv. Prokopa v Bezděkově byl postaven v letech 1724–27 podle projektu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Kostel se nachází na mírném návrší na okraji obce.

Kostel sv. Jiří a sv. Martina, Martínkovice

Kostel sv. Jiří a sv. Martina, Martínkovice

Kostel sv. Jiří a Martina stojí na návrší nad řekou Stěnavou uprostřed hřbitova. Jako jediný z celé broumovské skupiny je martínkovický kostel dílem stavitele Martina Allia, který již předtím na žádost opata Sartoria uskutečnil barokní přestavbu broumovského klášterního kostela sv. Vojtěcha.

Zámek Adršpach

Zámek Adršpach

Na místě dnešního zámku stávala v 15. století tvrz pánů Berků z Dubé. První významná přestavba byla pravděpodobně roku 1596. Nejstarší popis zámku pochází z roku 1661. Vedle tvrze stávala úřední budova s kanceláří pro hejtmana a písaře, truhlárnou a pekárnou, maštalemi pro jízdní nebo kočárové koně.

Zřícenina Laudonovy kaple

Zřícenina Laudonovy kaple

Nabízíme vám výhled na Broumovsku netypický: z nenápadného návrší uprostřed Broumovské kotliny. Místo to je ale jedinečné a především cykloturisté by ho neměli minout.

Hrad Grodno, Zagórze Śląskie

Hrad Grodno, Zagórze Śląskie

Hrad Grodno je středověká pevnost, která byla postavena v době slezských Piastovců. Nachází se v Slezském Zahoří (Zagórze Śląskie) na vrcholu hory Choina ve výšce 450 m n. m.

Léto na Broumovsku

Chcete zažít léto v kraji pískovcových skal a barokních památek? Na plánování letní dovolené je teď ten správný čas. Rezervujte si ubytování podle vašich představ.

Pokračovat

Tipy z katalogu

Teplické skály

Teplické skály

Vydejte se na výlet teplickým skalním labyrintem, který místy doslova bere dech. Než stanete v centru Teplických skal, pod monumentální hradbou Chrámových stěn, projdete dlouhou Vstupní roklí. Skály po obou stranách rokle budou stále příkřejší, vyšší, nedostupnější… Nakonec se údolí sevře v úzké nehostinné soutěsky. Ty musely být v minulém století na několika místech rozšířeny – tak nepřístupné teplické skalní město bylo. Za soutěskami Skalního a Chrámového náměstí se skály opět otevřou, zavoní Krakonošova zahrada a opět uvidíte slunce. Jste pod Chrámovými stěnami. Pokračujete po okraji skalního města a hlubokými soutěskami Sibiře okruh uzavřete. Při cestě zpět můžete ještě vystoupat po příkrých schodech na zříceninu skalního hradu Střmen. Obejít celý turistický okruh je přeci jen náročnější výlet, zážitek z divokých přírodních partií si ale odnesou všichni bez rozdílu věku.

Adršpašské skály

Adršpašské skály

Ohromující divokost adršpašského skalního města překvapí každého. Tisíce skalních věží, hluboké rokle, exponované vyhlídky na skalních srázech, úzké průchody mezi chladnými stěnami, jezírka a vodopády… Prohlídkový okruh vás provede nejkrásnějšími místy skalního města. Nedaleko skal, v adršpašském zámku naleznete oázu klidu s expozicí, horolezeckým muzeem, únikovou hrou, kavárnou a informačním centrem. Nad zámkem, na okraji Adršpašských skal můžete navštívit Starozámecký vrch se zříceninou hradu. Vystoupat můžete i na nedaleký Křížový vrch s krásnou vyhlídkou na panorama skal a vzdálené Krkonoše.