cz

Aktivní dovolená

Broumovsko je region v severovýchodních Čechách na česko-polském pomezí. Centrem regionu je město Broumov. Historii Broumovska jako regionu můžeme položit do roku 1260, kdy bylo vyčleněno z Kladska a svěřeno do správy benediktinského řádu.

 

Základní informace o regionu

Broumovský výběžek ve východních Čechách, ohraničený věncem hor Javořích, Stolových a Jestřebích, je malebná krajina s ostrůvky divoké přírody, známá především svými rozsáhlými skalními městy a unikátní církevní a lidovou architekturou. Staleté osídlení a hospodaření dalo vzniknout ekologicky a esteticky cenné oblasti, jedinečné v rámci celé naší země. Mozaika lesů a zemědělských pozemků, doplněná menšími sídly a liniemi stromořadí, remízky a drobnými stavbami, je protkaná sítí potoků a ozdobená skupinami skal a tajemnými skalními městy. Jako strážci se nad ní tyčí stolové hory Ostaš, Bor a Hejšovina.

Adršpašsko-teplické skály a Broumovské stěny, první proslulé rozsáhlým skalním městem, druhé podivuhodnými skalními útvary, jsou nejcennějšími částmi zdejší přírody, kde na specifický pískovcový reliéf a s ním související inverzní klima jsou vázány vzácné druhy květeny a zvířeny. Zdaleka však nejsou jedinými přírodními klenoty v oblasti: na stovkách lokalit je zaznamenán výskyt vzácných a zranitelných druhů, rozmanitých biotopů a zajímavých výtvorů neživé přírody. Význam některých lokalit se odráží v jejich vyhlášení za maloplošná zvláště chráněná území a lokality soustavy Natura 2000.

Ptačí oblast Broumovsko

Ptačí oblast Broumovsko zaujímá středovou část CHKO Broumovsko na ploše 9 128,7 ha a probíhá po linii SZ – JV, na délku měří 23 km a v nejširším místě má 6,5 km. Jejími jádry jsou území s pestrým reliéfem a bohatým členěním - rozsáhlá plošina Adršpašsko-teplických skal s navazujícím Křížovým vrchem a Borkem[nepřesný odkaz], hora Ostaš s přilehlou Hejdou, úzký hřbet Broumovských stěn s Vernéřovickou strání a masív Boru. V území rostou staré jehličnaté i listnaté lesy, dále jsou zde zastoupeny suťové listnaté a smíšené lesy na prudkých okrajích pískovcových kuest a reliktní bory.

Předmětem ochrany zdejší ptačí oblasti se stali výr velký (Bubo bubo) a sokol stěhovavý (Falco peregrinus), jejichž výskyt je vázán na biotopy skalních měst. Ve zbytcích bukových porostů žijí další druhy přílohy I - čáp černý (Ciconia nigra), datel černý (Dryocopus martius), holub doupňák (Columba oenas), lejsek malý (Ficedula parva) a sýc rousný (Aegolius funereus), který však dává přednost menším bučinám ve starých jehličnatých porostech. V místech, kde smrkové porosty a bory plošin mají etážovitý charakter, hnízdí kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum).

Léto na Broumovsku

Chcete zažít léto v kraji pískovcových skal a barokních památek? Na plánování letní dovolené je teď ten správný čas. Rezervujte si ubytování podle vašich představ.

Pokračovat

Tipy z katalogu

Adršpašské skály

Adršpašské skály

Ohromující divokost adršpašského skalního města překvapí každého. Tisíce skalních věží, hluboké rokle, exponované vyhlídky na skalních srázech, úzké průchody mezi chladnými stěnami, jezírka a vodopády… Prohlídkový okruh vás provede nejkrásnějšími místy skalního města. Nedaleko skal, v adršpašském zámku naleznete oázu klidu s expozicí, horolezeckým muzeem, únikovou hrou, kavárnou a informačním centrem. Nad zámkem, na okraji Adršpašských skal můžete navštívit Starozámecký vrch se zříceninou hradu. Vystoupat můžete i na nedaleký Křížový vrch s krásnou vyhlídkou na panorama skal a vzdálené Krkonoše.

Teplické skály

Teplické skály

Vydejte se na výlet teplickým skalním labyrintem, který místy doslova bere dech. Než stanete v centru Teplických skal, pod monumentální hradbou Chrámových stěn, projdete dlouhou Vstupní roklí. Skály po obou stranách rokle budou stále příkřejší, vyšší, nedostupnější… Nakonec se údolí sevře v úzké nehostinné soutěsky. Ty musely být v minulém století na několika místech rozšířeny – tak nepřístupné teplické skalní město bylo. Za soutěskami Skalního a Chrámového náměstí se skály opět otevřou, zavoní Krakonošova zahrada a opět uvidíte slunce. Jste pod Chrámovými stěnami. Pokračujete po okraji skalního města a hlubokými soutěskami Sibiře okruh uzavřete. Při cestě zpět můžete ještě vystoupat po příkrých schodech na zříceninu skalního hradu Střmen. Obejít celý turistický okruh je přeci jen náročnější výlet, zážitek z divokých přírodních partií si ale odnesou všichni bez rozdílu věku.