cz

Kostel Všech svatých

Heřmánkovice

Web: www.broumovfarnost.cz
GPS souřadnice:
50°37'56,923"N
16°19'19,388"E

Kostel Všech svatých v Heřmánkovicích

Kostel Všech svatých v Heřmánkovicích patří mezi významné barokní stavby Broumovska a představuje dominantu obce i okolní krajiny. Na místě původního dřevěného kostelíka ze 14. století byl nový kostel postaven v letech 1722 až 1726. Základní kámen položil 8. listopadu 1722 broumovský opat Otmar Daniel Zinke, který pověřil realizací stavby architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera, syna slavného Kryštofa Dientzenhofera, jehož návrh stavby vycházel z otcova původního projektu. Původní dřevěný kostelík po třicetileté válce ztratil význam farního kostela a stal se filiálním spravovaným z nedalekého Šonova. Nový kostel byl rychle postaven a posvěcen už v roce 1723, ačkoliv na dokončení vnitřních úprav se pracovalo ještě několik let.


Architektura a interiér kostela
Kostel je výraznou ukázkou vrcholného baroka a empíru s půdorysem protáhlého osmiúhelníku, který je obohacen o hranolovou věž se zaoblenými rohy, úzké kněžiště a sakristií. Fasády kostela jsou bohatě členěné lizénovými rámci a kombinují světlé žluté odstíny omítek s kontrastními pískovcovými detaily.
Interiér kostela je impozantní díky výmalbě stropu, kde se otevírá obraz výhledu do nebes, doplněný obrazy čtyř evangelistů a andělů v eliptických věncích. Původní fresky byly v 19. století přemalovány, což není neobvyklé u staveb této doby. Vnitřní vybavení je převážně barokní a empírové, i když po roce 1990 musel být cennější mobiliář kvůli nárůstu krádeží bezpečně ukryt. V těsném sousedství stojí původní barokní fara, jejíž vznik není přesně datován, ale stylově doplňuje kostel a podtrhuje historický charakter celého areálu.


Urbanistické a krajinářské zařazení
Kostel je urbanistickým centrem Heřmánkovic a stojí na mírném návrší uprostřed hřbitova, který je obehnán ohradní zdí a doplněn starou márnicí. Tento prostor vytváří s kostelem harmonický architektonický celek a zároveň působí jako výrazná krajinná dominanta obce. Přístup k areálu vede přes malebnou část Heřmánkovic, a kostel je výrazný také ve výhledu ze všech stran obce díky své věži a jedinečnému půdorysu.

Současnost
V současnosti se v kostele Všech svatých konají pravidelné bohoslužby třetí neděli v měsíci. Kostel je součástí broumovské skupiny barokních kostelů a spolu s celým hřbitovním areálem je chráněn jako národní kulturní památka.
 

O obci Heřmánkovice
Heřmánkovice byly založeny pravděpodobně v polovině 13. století, a to jako součást benediktinského panství kláštera v Broumově. Přesné datum založení sice není doložené, ale podle historických souvislostí a zápisů v obecní kronice se předpokládá, že vznikly kolem roku 1255 – ve stejném období jako okolní obce Hynčice a Velká Ves. První písemná zmínka o Heřmánkovicích pochází z roku 1353.

Obec byla vysazena jako lánová ves v údolí podle tehdejšího německého práva (tzv. emfyteuze) a pojmenována podle zakladatele – lokátora jménem Hermann. Odtud také pochází název obce, který se v průběhu staletí různě proměňoval – od Herrmannvilla, Hermansdorf, Hermsdorf až po dnešní českou podobu Heřmánkovice, tedy „Hermannova ves“. K obci dříve patřily i další menší osady. Benešov (německy Strassenau) byl založen roku 1836 a v roce 1960 připojen k městu Broumov. Další součástí Heřmánkovic jsou Janovičky (německy Johannesberg), které vznikly v roce 1753 a od roku 1949 patří přímo k obci.

Samostatnou obcí se Heřmánkovice staly v roce 1849. Dnes se rozkládají na katastru historických Heřmánkovic, bývalého Benešova a částečně také na území dnešního broumovského Olivětína.

 

Vyhledat místo
Interaktivní mapa