Národní park Stolové hory

Park Narodowy Gór Stołowych

Národní park Stolové hory

Národní park Stolové hory se nachází na hranici s Českou republikou a zahrnuje polskou část Stolových hor (Góry Stołowe). Ráz polských Stolových hor (Szczeliniec a Błędne Skały) je zcela odlišný od ostatních pohoří v oblasti; nižší část dosahuje nadmořské výšky zhruba 750 m n. m., horní část se skládá z několika samostatných skupin, které vystupují 100 - 150 m nad okolí. 
Chráněné území zaujímá cca 63 km2 vrcholové oblasti, spolu s nejvyšším vrcholem Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki, 919 m n. m.), a Skalniakem (915 m n. m.). V ochranném pásmu parku se nachází oblíbené lázně: Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój a Kudowa Zdrój. Jednotlivé skály zvětrávají nestejnoměrně a vytváří tak rozdílné pásy se stržemi a fantastickými skalními útvary.

Projekt "Český koutek - přeshraniční spolupráce v oblasti zvyšování znalostí o společné ploše" 

Projekt "Český koutek - přeshraniční spolupráce v oblasti zvyšování znalostí o společné ploše" číslo: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0003276 je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Glacensis, v rámci Program přeshraniční spolupráce Interreg V-A Česká republika-Polsko, prioritní osa 4.

Celková hodnota projektu: 28 310,00 EUR

Hodnota spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj pro Národní park Stolové hory: 20 000,00 EUR

Hlavním cílem projektu je přeshraniční spolupráce Národního parku Stolové hory a Společnosti pro destinační management Broumovska o.p.s., jejímž výsledkem je publikace zabývající se Českým koutkem - kombinace alba s legendami, která přispěje k zvýšení úrovně znalostí o společném prostoru. Mezi klíčové aktivity patří navazování a prohlubování spolupráce mezi institucemi, šíření znalostí o společném prostoru vydáváním publikací a také řízení projektu.

Elektronická verze publikace je ke shlédnutí ZDE

Termín věcné realizace mikroprojektu je 02.01.2023 - 31.05.2023

Projekt „Rozvoj institucionální spolupráce prostřednictvím edukační publikace na území Stolových hor a Broumovska“

Projekt „Rozvoj institucionální spolupráce prostřednictvím edukační publikace na území Stolových hor a Broumovska “ s číslem: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0003166 je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj a státní rozpočet prostřednictvím Euroregionu Glacensis, v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Česká republika-Polsko, prioritní osa 4.

Celková hodnota projektu - 17 400 Euro.

Hodnota spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj pro Národní park Stolové hory je 14 484 EUR.

Vedoucí partner: Národní park Stolové hory

Partner projektu: Společnost pro destinační management Broumovska o.p.s.

Cílem projektu je zvýšit úroveň spolupráce mezi institucemi a komunitami v příhraničním regionu. Mezi klíčové aktivity patří navazování a prohlubování spolupráce mezi institucemi, propagace znalostí o společném prostoru vydáním dvojjazyčné vzdělávací omalovánky, ale i vedení vzdělávacích kampaní na sociálních sítích a řízení projektu.

Termín věcné realizace mikroprojektu: 01.06.2022 - 31.12.2022


 

Léto na Broumovsku

Chcete zažít léto v kraji pískovcových skal a barokních památek? Na plánování letní dovolené je teď ten správný čas. Rezervujte si ubytování podle vašich představ.

Pokračovat

Tipy z katalogu

Teplické skály

Teplické skály

Vydejte se na výlet teplickým skalním labyrintem, který místy doslova bere dech. Než stanete v centru Teplických skal, pod monumentální hradbou Chrámových stěn, projdete dlouhou Vstupní roklí. Skály po obou stranách rokle budou stále příkřejší, vyšší, nedostupnější… Nakonec se údolí sevře v úzké nehostinné soutěsky. Ty musely být v minulém století na několika místech rozšířeny – tak nepřístupné teplické skalní město bylo. Za soutěskami Skalního a Chrámového náměstí se skály opět otevřou, zavoní Krakonošova zahrada a opět uvidíte slunce. Jste pod Chrámovými stěnami. Pokračujete po okraji skalního města a hlubokými soutěskami Sibiře okruh uzavřete. Při cestě zpět můžete ještě vystoupat po příkrých schodech na zříceninu skalního hradu Střmen. Obejít celý turistický okruh je přeci jen náročnější výlet, zážitek z divokých přírodních partií si ale odnesou všichni bez rozdílu věku.

Adršpašské skály

Adršpašské skály

Ohromující divokost adršpašského skalního města překvapí každého. Tisíce skalních věží, hluboké rokle, exponované vyhlídky na skalních srázech, úzké průchody mezi chladnými stěnami, jezírka a vodopády… Prohlídkový okruh vás provede nejkrásnějšími místy skalního města. Nedaleko skal, v adršpašském zámku naleznete oázu klidu s expozicí, horolezeckým muzeem, únikovou hrou, kavárnou a informačním centrem. Nad zámkem, na okraji Adršpašských skal můžete navštívit Starozámecký vrch se zříceninou hradu. Vystoupat můžete i na nedaleký Křížový vrch s krásnou vyhlídkou na panorama skal a vzdálené Krkonoše.