Slovenské Moyzesovo kvarteto připomene na festivalu Za poklady Broumovska výročí narození Antonína Dvořáka

Martínkovice | Sobota 21. srpna bude na festivalu Za poklady Broumovska patřit slovenským interpretům – Moyzesovu kvartetu a rezidenční sólistce festivalu, hornistce Zuzaně Rzounkové. Zazní Mozartův kvintet pro lesní roh a smyčce, duchovně laděný smyčcový kvartet Egona Kráka a Dvořákův „Americký“ kvartet, kterým umělci oslaví výročí narození Antonína Dvořáka. Vstupné na koncert je dobrovolné.


Moyzesovo kvarteto


Zuzana Rzounková

Ryze slovenské obsazení účinkujících – Moyzesovo kvarteto a hornistka Zuzana Rzounková - uvedou svůj festivalový podvečer Kvintetem pro lesní roh, housle, dvě violy a violoncello W. A. Mozarta.  Lesní roh se tak na festivalu představí v další komorní podobě. Čistě v kvartetním podání pak naváže soudobá duchovně laděná kompozice slovenského autora Egona Kráka Spiritus tuus in nobis a koncert uzavře jeden z nejznámějších Dvořákových smyčcových kvartetů č. 12 op. 96 s podtitulem „Americký“.

Moyzesovo kvarteto patří od svého založení v roce 1975 k nejvýznamnějším komorním seskupením na Slovensku. Již za doby studií získal soubor titul laureáta četných soutěží (Evian), v roce 1998 obdrželo cenu brazilských skladatelů za nahrávku CD brazilské komorní hudby (G. Bauer, G. Crowl). V letech 1986-2005 patřilo kvarteto k uměleckým souborům Slovenské filharmonie. Vystoupilo téměř ve všech zemích Evropy, v Japonsku, Indii, Maroku, USA, Kanadě, na Faerských ostrovech a na Kubě. Soubor je držitelem mnoha ocenění – nejvýznamnější je cena Ministerstva kultury SR za umění. Repertoár tělesa zahrnuje hudbu všech stylových období včetně soudobé domácí hudby, řada slovenských autorů souboru svá díla dedikovala. Na svém kontě má kvarteto přes 40 CD, natáčí pro rozhlas i televizi, natáčí i hudbu k filmům. Od roku 2008 je komorním souborem města Skalica.

Kvarteto vystupuje ve složení

Jozef Horváth, František Török, housle
Alexander Lakatoš, viola
Ján Slávik, violoncello

Program koncertu

Wolfgang Amadeus Mozart: Kvintet Es dur pro lesní roh, housle, dvě violy a violoncello, K 407
1. Allegro
2. Andante
3. Rondo. Allegro

Egon Krák: Spiritus tuus in nobis, smyčcový kvartet

Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 12 op. 96 F dur „Americký“
1. Allegro ma non troppo
2. Lento
3. Molto vivace
4. Finale. Vivace ma non troppo

Z důvodu aktuálních nařízení vlády je kapacita kostelů pro návštěvníky omezena na 75 %. Pořadatelé taktéž prosí návštěvníky o dodržování aktuálních nařízení pro účast na koncertu. Místa na koncert je možné rezervovat na emailu tereza.kramplova@zapoklady.cz.

Ohlédnutí za koncertem v Šonově / 14. 8. 2021

Soudobá polská hudba v netradičním hudebním spojení saxofonu a kytary zněla v sobotu 14. srpna kostelem sv. Markéty v Šonově při třetím srpnovém koncertu festivalu Za poklady Broumovska. V podání polského The Six & Sax Dua zazněla díla Łukasze Wośe a Marka Pasieczného, i začínajících skladatelek Weroniky Ratusińské-Zamuszko a Ewy Fabiańské-Jelińské. Koncert si přišlo vyslechnout 122 návštěvníků z České i Polské republiky, které ve svých úvodních slovech přivítali zástupce Velvyslanectví Polské republiky Pawel Piotrowski, ředitelka festivalu Tereza Kramplová a děkan broumovské farnosti Martin Lanži.

Moc děkujeme za pozvání festivalu a jsme šťastni, že po tak dlouhé době můžeme hrát naživo. Velmi nás překvapila i účast publika, které si v horkém letním dni našlo cestu do šonovského kostelíčka tak blízko polských hranic,“ sdělila po koncertě své dojmy saxofonistka Magdalena Jakubska-Szymiecz. Koncert se konal pod patronací Velvyslanectví Polské republiky a svým výtěžkem 11 102 Kč přispěje v závěru festivalu na opravu kostelů na Broumovsku.

Aktuální informace k festivalu i jeho programu naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu. Nad 16. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu kardinál Dominik Duka OP, ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 16. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Naše Broumovsko a Katolický týdeník.  



Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Kateřina Ostradecká
Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska
Tel: 491 521 283, 723 282 214
E-mail: katerina.ostradecka@broumovsko.cz

Vyhledat místo
Interaktivní mapa