Předehra festivalu Za poklady Broumovska přivítá Viléma Veverku a Vilmu Cibulkovou

Broumov | Dialog hudby a literatury v podání hobojisty Viléma Veverky a herečky Vilmy Cibulkové zazní v neděli 1. května v broumovském klášteře během „Předehry“ 17. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Vstupenky jsou již v předprodeji, na www.zapoklady.cz.

Komponovaný večer sestavený ze Shakespearových Sonetů, jejichž tématy jsou láska, krása, politika a pomíjivost života a citů, tedy témata svým vyzněním velmi současná, doplní skladby jednoho z nejhranějších skladatelů minulosti Georga Philippa Telemanna a Benjamina Brittena v podání sólového hoboje Viléma Veverky.  Výběr sonetů přednese herečka Vilma Cibulková. Festivalová předehra se bude konat od 18 hodin v sále Dřevník, v zahradě broumovského kláštera.

Program festivalové předehry:

Georg Philippe Telemann: 12 fantazií pro hoboj sólo (výběr)
Benjamin Britten: 6 Metamorfóz podle Ovidia, op. 45 pro hoboj sólo
William Shakespeare: Sonety (výběr)

Vstupné na koncert za 290 Kč, nebo za 690 Kč (toto vstupné zahrnuje setkání s interprety a číši vína) je možné zakoupit online na festivalovém webu www.zapoklady.cz nebo na pokladně prohlídkového okruhu broumovského kláštera.

Průvodním motivem 17. ročníku festivalu je „Krása dialogu“, celkový program festival zveřejní v průběhu dubna.

Dialog mezi literaturou a hudbou bude akcentován hned 1. května během festivalové předehry v podání hobojisty Viléma Veverky a herečky Vilmy Cibulkové.

Dialog hudby a architektury zarezonuje v premiérové skladbě rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka na zahajovacím koncertě festivalu. V sobotu 25. června zazní premiéra Koncertu pro harfu a malý orchestr. Skladba vzniká na objednávku festivalu, bude akcentovat téma broumovské skupiny kostelů a připomene výročí 300 let od úmrtí Kryštofa Dientzenhofera, stavitele kostelů broumovské skupiny, které budou letos v červenci zařazeny mezi národní kulturní památky. Na koncertě se představí i rezidenční sólistka festivalu, harfenistka Kateřina Englichová.  

Dialog mezi světovými hvězdami a pohraničním regionem rozvine festival během koncertů s umělci světového renomé: izraelským pianistou Borisem Giltburgem, který vystoupí 16. července v Polici nad Metují, a německým violoncellistou Danielem Müllerem Schottem – ten provede na předposledním koncertě festivalu společně s klavírním partnerem Matthiasem Kirschnereitem díla Roberta Schumanna a Johannesa Brahmse. Festival plánuje v létě uvést koncert rakouské čtveřice mladých saxofonistů Aureum Saxophone Quartet, jejichž živý koncert před dvěma lety znemožnila pandemie koronaviru, a publiku se představili online; dále vystoupení Pawła Cala – vítěze oboru lesní roh Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně 2021, koncert hornistů Oliviera Darbellaye ze Švýcarska a Jense Plückera z Německa, nebo vystoupení slovensko-maďarského smyčcového orchestru Beliczay na závěrečném koncertě 27. srpna.

Dialog mezi generacemi je jedním z dlouhodobých cílů festivalu, který nabídkou koncertních příležitostí podporuje nejmladší umělce na začátku kariéry. Festivalovému publiku se tak představí laureát soutěže Concertino Praga 2021 i vítěz Broumovské klávesy, klavírista Jan Schulmeister, vítěz oboru lesní roh Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně, hornista Paweł Cal, nebo vítězové komorní kategorie soutěže Concertino Praga 2021, Duo Mráček–Pěruška. Na festivalových koncertech vystoupí tradičně i účastníci Letních hornových kurzů v čele s jejich lektory, sólohornisty nejvýznamnějších českých orchestrů, Zuzanou Rzounkovou (Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK), Janem Vobořilem (Česká filharmonie).

Dialog mezi různými hudebními žánry si budou moci návštěvníci vychutnat v rámci festivalového finále na konci srpna i v rámci oblíbeného piknikového open air podvečera, na kterém se snoubí ambientní hudba s výhledy do broumovské krajiny. V pátek 29. července od 19 hodin vystoupí na kopečku nad Jízdárnou Hejtmánkovice Cimbálová muzika Milana Broučka spolu s Václavem Noidem Bártou.

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, města Broumov, hlavním partnerem je společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing, Z-Trade a Wikov. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 17. ročníku festivalu jsou Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník, Naše Broumovsko a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Kateřina Ostradecká
Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska
Tel: +420 491 521 283, +420 723 282 214
E-mail: katerina.ostradecka@broumovsko.cz

Vyhledat místo
Interaktivní mapa