Jan Hábl: Na charakteru záleží – je dobro učitelné?

Docent Jan Hábl se v loňském roce stal tváří projektu „Komenský 2020“. Jako komeniolog a skvělý pedagog k tomu byl víceméně předurčen. Projekt „Komenský 2020“ – který byl připravován čtyři roky – si kladl jediný cíl: připomenout život, osud a dílo Jana Amose Komenského. A přiblížit ho dnešním lidem.

Při vyslovení jména biskupa Jednoty bratrské se Čechům automaticky vybaví přídomek učitel národů. A hodně se zapomíná na to, že Komenský byl jedním z nejvýznamnějších filozofů své doby a dost možná i posledním pansofistou v dějinách. Na otázku, zda je všeobecně známo, že kromě školství se Komenský věnoval i rozvoji osobnosti člověka, Jan Hábl odpověděl: „Každý, kdo se začne o jeho osobnost zajímat, tak to nemůže přehlédnout. Jestli je to známo, nevím. Protože my o Komenském spíše víme, že byl, že něco napsal, něco řekl, a že umřel. Tak se to ve školách obvykle učí. Ale jakmile se začtete téměř do jakékoliv jeho knihy, tak zjistíte, že je to úžasný myslitel, který přemýšlel o člověku celistvě.“ A k tomu ještě dodává: „Komenský byl opravdu veliký člověk. A v tomto ohledu disciplinovaný, přísný na sebe, ukázněný. On po tom všem, čím si musel projít, tak udělá závěr, že vše, co jest, jest k nějakému užitku. A já ten užitek musím najít.“

Přednáška v Polici nad Metují se bude týkat právě rozvoje osobnosti člověka. V krátké anotaci k výstavě Jan Hábl napsal: „Je člověk ve své podstatě dobrý nebo špatný? Jsme-li dobří, proč děláme špatné věci? Jsme-li špatní, jak bychom (se) mohli naučit dobru? Kdo může učit dobru? Jak se vychovává charakter? A co na to náš ‚učitel národů‘, J. A. Komenský?“ Je vůbec možné učit lidi něco takového, jako je dobro? I na tuto otázku se snažil najít odpověď filozof, pedagog a biskup Jednoty bratrské Jan Amos Komenský.

Jan Hábl učí na Katedře pedagogiky a psychologie Univerzity Hradec Králové. Sám v jednom rozhovoru s trochou nadsázky říká: „Já mám mnoho oblíbených autorů, ale tak nějak se mi přihodilo, že se mi Komenský stal osudovým.“

Přednášku v rámci Nové Terasy 2021 pořádá spolek Apeiron ve spolupráci s Muzeem papírových modelů a s podporou Města Police nad Metují.
Novou Terasu podporují: Květinářství U Petry, Zelenina Suchomel, ZUŠ Police nad Metují, Kavárna K(r)afárna, SČUG Hollar, Elpol Police a Glor.

Vstupné dobrovolné.
Přednáška se uskuteční v sále ZUŠ Police nad Metují.

Pavel Frydrych
Fotografie: archiv Jana Hábla

Vyhledat místo
Interaktivní mapa