• Náročnost: 2 – 3

Broumovské stěny I.

Přes Kamennou bránu na Korunu

Značení trasy začíná na budově Staré radnice v Broumově (informace viz TRASA 2), která stojí na horní straně náměstí, a na které je umístěn rozcestník. Zelená značka nás vede dolů z Mírového náměstí přes Malé náměstí se sochou svatého Floriana k silnici. Míjíme kostel sv. Václava, který byl dokončen r. 1729 a vznikl podle projektu K. I. Dientzenhofera.

Bližší informace o stavbě, která patří do tzv. Broumovské skupiny kostelů poskytuje informační tabule umístěná u této významné památky. Přejdeme silnici a odbočíme vpravo. Stále pokračujeme po zelené značce, míjíme špitální kostel sv. Ducha a mírným stoupáním dojdeme k nemocnici.

Na křižovatce za nemocnicí přejdeme silnici a dostaneme se ke hřbitovu, v jehož středu stojí dřevěný kostel. Jeho prohlídku bychom si rozhodně neměli nechat ujít. Jedná se o nejstarší dochovanou celodřevěnou církevní stavbu ve střední Evropě.

Dnešní podoba kostela pochází z 15. století, v jeho ochozu jsou umístěny náhrobky a dřevěné desky s kronikářskými zápisy o historii Broumova a Broumovska. Zelená značka dále pokračuje po silnici do obce Křinice k rozcestníku bývalá kovárna – vesnici Křinice turistická trasa pouze kříží.

Přejdeme potok, turistické značení vede mezi domy a dále po polní cestě přes louky a pole, směrem k úpatí Broumovských stěn. Po krátkém úseku vedoucím po lesní cestě značení přichází na úzkou asfaltku, po které zelená prochází souběžně s modrou cyklostezkou a mírně stoupá.

Po cca 1 km se odpojujeme z asfaltky, nejprve prudce stoupáme a poté, již po vrstevnici vedoucí pod hřebenem Stěn, přicházíme k rozcestníku Zaječí rokle. Zelené značení zde končí a trasa pokračuje po žluté turistické značce ve směru Kamenná brána a Koruna. Stezka vede pod skalami hlavního hřebene, členitým terénem a místy mezi nízkým lesním porostem.

Po cca 1 km přicházíme na starou dlážděnou cestu (značená zelená cyklostezka přes Broumovské stěny), po které pokračujeme vzhůru. Míjíme studánku a z cesty se odpojujeme doleva, kde nižším porostem stoupáme vzhůru ke Kamenné bráně. Procházíme okolo zajímavých skalních útvarů.

Značená odbočka nás od rozcestníku Pod K. bránou přivede na Kamennou bránu. Jedná se o vyhlídkový skalní útvar ve tvaru brány (přibližně 5,5 m dlouhý balvan, překlenující dva skalní bloky) s výhledem do Broumovské kotliny, především na obce Martínkovice a Božanov.

Stejnou cestou se vrátíme zpět na žlutou značku a jdeme dál zajímavým a členitým terénem po hřebeni Broumovských stěn. Z rozcestníku U Koruny vychází značená odbočka na vrchol Koruna (1 km, nutno se stejnou cestou vrátit). Na okrajovém skalním bloku vybíhajícím z Koruny (769 m n. m.) je vybudována vyhlídka. Nabízí pohled na obec Božanov a část Broumovské kotliny, naproti nám se zvedají vrcholy polského Szczelince (919 m n. m. – součást NP Góry Stolowe).

Za dobré viditelnosti je na obzoru viditelný masiv Kralického Sněžníku a hřeben Jeseníků. Z vyhlídky se vrátíme zpět na žlutou značku, po které dojdeme až na rozcestník Zelený hájek. Odtud pokračujeme po zelené. Na rozcestníku U Hájku se připojujeme na lesní asfaltku, vedoucí až k parkovišti nad osadou Slavný (nejvýše položené trvale obydlené místo na Policku).

Od rozcestníku Nad Slavným se napojujeme na žlutou značku. Západním směrem je odtud vidět nedaleká stolová hora Ostaš u Police n. M., hřeben Čápu nad Teplicemi n. M. a za dobré viditelnosti Krkonoše s Černou horou a Sněžkou. Projdeme částí osady Slavný (možnost občerstvení), značení nás vede nad obec a postupně klesáme do obce Suchý Důl (možnost občerstvení).

Z rozcestníku v obci jdeme po zelené. Značení vede po silnici, po cca 200 m se odpojuje a přes potok a okolo Lurdské kaple, zahrádkářské kolonie a koupaliště nás dovede až na náměstí v Polici nad Metují (památky: viz. TRASA 10).

Vyhledat místo
Interaktivní mapa