• Náročnost: 2
  • Doporučené kolo: silniční, treking, MTB

Za poklady Broumovska I. (po stopách Dientzenhoferů)

Naše putování po stopách velkých stavitelů baroka – Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce – začíná v Broumově na náměstí, u rozcestníku umístěného na budově Staré radnice (informace o Broumově viz TRASA 2).

Z náměstí se vydáme dolů po žluté turistické značce, směrem k železniční st. Míjíme kostel sv. Václava, který byl dokončen v roce 1729 podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Více na tabuli u kostela. Sejdeme na křižovatku, odbočíme vlevo a pokračujeme po hlavní silnici.

Míjíme autobusové nádraží, přejedeme přes železniční přejezd a z křižovatky pokračujeme rovně do kopce, na vedlejší silnici, směrem na Šonov. Opouštíme město, ze silnice máme nádherný výhled na Broumov a jeho dominantu – broumovský klášter.

Po 3,5 km přijíždíme na okraj osady Rožmitál, na křižovatce zahneme mírně doprava, přejedeme přes most, míjíme kapličku a pokračujeme stále směrem na Šonov. Celou cestu do Šonova máme po pravé straně krásné výhledy na broumovskou kotlinu a zcela na horizontu na hřeben Broumovských stěn a navazující polské Góry Stolowe. Na obzoru, vlevo od silnice, se objevuje silueta šonovského kostela sv. Markéty, který stojí o samotě na kopci západně od obce.

Jeho stavba byla dokončena r. 1730, vznikl podle projektu K. I. Dientzenhofera. Bližší údaje poskytuje informační panel (stojí u silnice na okraji Šonova – zajížďka cca 300 m, nutno vrátit se zpět). Na kopci v zatáčce u kostela se napojujeme na cyklotrasu č. 4002 – odbočujeme vpravo na polní cestu, která vede v úseku cca 3,5 km mezi poli.

Mírně zvlněným terénem se dostáváme do další obce – Otovice (možnost občerstvení). Přijíždíme na křižovatku s hlavní silnicí, po ní se vydáme doprava po bíle značené cyklotrase, směrem na Martínkovice. Dostáváme se k otovickému kostelu sv. Barbory.

Bližší informace poskytuje tabule umístěná za hřbitovní bránou. Od kostela pokračujeme rovně směrem na Broumov. Na křižovatce před Martínkovicemi (sledujeme silniční značení) odbočíme doleva a u bývalého mlýna přejedeme přes zachovalý barokní kamenný most na řece Stěnavě. Po necelém kilometru jízdy se dostáváme na dolní konec obce Martínkovice, k odbočce ke kostelu sv. Jiří a Martina.

Pokud chceme kostel vidět, zahneme u autobusové zastávky vlevo a pokračujeme vzhůru po štěrkové cestě (nutno vrátit se stejnou cestou zpět). I zde je umístěna informační tabule. Od autobusové zastávky pokračujeme obcí proti proudu potoka. Dolní část obce tvoří ucelený soubor klasicistních usedlostí broumovského typu. Na křižovatce na martínkovické návsi (možnost občerstvení) odbočíme doleva a silnicí lemovanou alejí dojedeme do Božanova. Na okraji obce stojí kostel sv. Máří Magdalény (bližší informace na tabuli pod kostelem).

Od rozcestníku Božanov, stojícího na návsi (možnost občerstvení), se vydáváme po modře značené cyklotrase ve směru Machovský kříž a Police n. M., až na konec obce. Na konci Božanova se na křižovatce odpojíme z modré značky a dále pokračujeme po zeleně značené cyklotrase. Nad rybníkem uhýbá značení vpravo, na lesní cestu. Dostáváme se na cyklostezku č. 4004 vedenou pod Broumovskými stěnami. Po 2,5 km přijíždíme k rozcestníku nad chatou Pod Korunou.

Chata je vzdálená cca 100 m od rozcestí (V. – IX. o víkendech možnost občerstvení, nutno vrátit se stejnou cestou zpět na cyklostezku). Od rozcestníku pokračujeme po bíle značené cyklotrase do Martínkovic. Přijíždíme na místní komunikaci, odbočujeme vlevo a přijíždíme k dalšímu rozcestníku. Zde stojí za pozornost chov daňků a muflonů. Pokračujeme po zelené cyklotrase, vedoucí úpatím Broumovských stěn do Ameriky u Křinic (možnost občerstvení).

Od rozcestníku Křinice u restaurace Amerika máme k dispozici několik dalších směrů:

  • po značené cestě do Křinic (2,5 km) a dále do Broumova (6 km) nebo
  • po cyklotrase č. 4000 směrem Pod Pasa (3,5 km) a dále do Police n. M. (11 km).
Vyhledat místo
Interaktivní mapa