Tradiční akce v regionu

Tradiční akce v regionu

LEDEN

Závody psích spřežení Janovičky

Svaz sportu psích spřežení Mushers Club „METUJE“ v lednu tradičně pořádá saňové závody psích spřežení na Janovičkách u Broumova.
metuje.mushing.cz


Foto: Matěj Pátek

Přejezd Javořích hor – Memoriál Emericha Ratha

Klub českých turistů Broumov každoročně pořádá lyžařský přejezd Javořích hor po trase Meziměstí – Ruprechtický Špičák – Janovičky – Broumov. Vyznavači běžecké stopy všech kategorií absolvují tuto akci pro radost z pohybu a navíc jsou odměněni diplomem.
www.kctbroumov.unas.cz

Dřevorubec roku v Adršpachu

Tradiční mezinárodní soutěž, která je určena nejen pro dřevorubce, ale i dřevosochaře a všechny obdivovatele práce s motorovou pilou.


Foto: Deník / Michal Fanta

ÚNOR

Masopust v Machovské Lhotě

Největší sraz masopustních maškar v regionu se koná v Machovské Lhotě nedaleko polských hranic. Na zhruba tříkilometrovou trasu obvykle vyráží na sto padesát masek. Ty doprovází i mnoho místních, přespolních, dokonce i přeshraničních vyznavačů masopustních radovánek. Nechybí povoz tažený koňmi, muzikanti, myslivci v uniformách, laufer, spousta veselých a bláznivých masek, závěrečná tancovačka a pohřbívání basy v místní hospůdce U Lidmanů.
www.machov-obec.cz


Foto: Štěpán Horák

BŘEZEN

Festival Jeden svět v Polici nad Metují

Festival dokumentárních filmů o lidských právech.
www.jedensvet.cz

DUBEN

Tradiční slet čarodějnic ve Stárkově

Tradiční slet čarodějnic ve Stárkově je vyhlášený široko daleko. Nechybí soutěž o miss čarodějnici, ohňová show a samozřejmě velká hranice, ze které obvykle šlehají plameny až do osmimetrové výšky.
www.starkov.cz


Foto: iDNES.cz

KVĚTEN

Úvodní koncert festivalu Za poklady Broumovska

Festival Za poklady Broumovska je každoročně symbolicky zahájen 1. května benefičním koncertem v broumovském klášteře.
www.zapoklady.cz
 

Polická zelňačka

V Polici nad Metují se v květnu pravidelně koná soutěž týmů ve vaření zelňačky. Tato tradiční staročeská polévka má jako hlavní ingredienci, jak už název napovídá, zelí - a to je celý den skloňováno ve všech pádech. Zatímco týmy od brzkého rána připravují tu zaručeně nejlepší zelňačku, utkávají se mezi sebou také v doplňujících disciplínách, jako je hod hlávkou zelí, kuželky a krouhání hlávky zelí na čas. Pro veřejnost je připraven také trh a doprovodný program v podobě muziky či aktivit pro děti. Vítěze vybírá porota, veřejnost se však také může zapojit do hlasování a zvolit nejsympatičtější tým. Přihlásit se může kdokoli, stačí sestavit tým, vyplnit a zaslat přihlášku.
www.pellyhodomy.cz

Dunění rockových tamtamů

Rockový festival Dunění rockových tamtamů se koná každoročně v obci Suchý Důl.
www.dunenirockovychtamtamu.cz

Broumovská klávesa

Jednokolová mezinárodní soutěž určená pro klavíristy do 17 let (včetně). Soutěž se koná v prostorách broumovského kláštera.
www.broumovskaklavesa.cz

ČERVEN

Vinum et cetera

Vinum et Cetera slavnostně zahajuje turistickou sezonu na Broumovsku. Již tradičně se koná první červnovou sobotu. Jedná se o veřejnou ochutnávku nejlepších českých a moravských vín z kolekce Salonu vín ČR. Akce je spojená s bohatým doprovodným kulturním programem, který představuje amatérské umělce i profesionály nejlepší úrovně. Probíhá na nádvoří kláštera v Broumově a mezi návštěvníky se těší velké oblibě.
www.klasterbroumov.cz

Broumovská kytara

Hudební festival Broumovská kytara se každoročně koná v přírodním areálu Dětské hřiště.
www.broumovskakytara.cz


Foto: Broumovská kytara

Běh z Police do Police

Běh z Police do Police je recesistickou akcí, jejímž posláním je zavzpomínat na staré časy – časy, kdy obyvatelé Policka utíkali s těžkými kufry na vlakové nádraží, které je od města Police nad Metují vzdáleno cca 3 km. Účastníci běží oděni v dobových kostýmech se svými zavazadly. Akce se koná v červnu a pořádá ji Dobrovolný svazek obcí Policka.
www.pellyhodomy.cz

Tour de Torpédo

Tour de Torpédo je cyklistický recesistický závod, který se koná vždy poslední sobotu v červnu v Nízké Srbské v přírodním areálu hospůdky U Božky.
www.baroni.estranky.czBěh na Hvězdu

Závod do vrchu na 8,9 km pro muže a 5 km pro ženy s převýšením 350 m, který je součástí Českého poháru v běhu do vrchu. Start je na Masarykově náměstí v Polici nad Metují, cíl u Chaty Hvězda v Broumovských stěnách.

ČERVENEC

MTB Trilogy

MTB Trilogy je etapový závod horských kol a enduro, který provede závodníky jedinečnou krajinou Broumovska na pomezí Čech a Polska.
www.mtbtrilogy.com

Pivní slavnosti Velké Petrovice

Tradiční slavnosti piva se konají v obci Velké Petrovice.
www.velkepetrovice.cz

Malé letní divadlení

Tradiční divadelní festival se koná na nádvoří broumovského kláštera.
www.broumov.net

Za poklady Broumovska

Desítka výjimečných hudebních podvečerů s klasickou hudbou v unikátní atmosféře barokních kostelů, to je hudební festival Za poklady Broumovska. Koná se každou letní sobotu, od 18 hodin, vždy v jednom z kostelů tzv. broumovské skupiny. Vstupenky nejsou v prodeji - vstupné je dobrovolné a výtěžek z něj je určen na péči o kostely, ve kterých se koncerty konají. Festival je každoročně symbolicky zahájen 1. května benefičním koncertem v broumovském klášteře. Doprovodným programem festivalu jsou mezinárodní Letní hornové kurzy.
www.zapoklady.cz
 


Varhanní léto

Festival varhanních koncertů konaných v unikátních kostelech na Broumovsku, Teplicku a Policku.

Bigboš Křinice

Bigboš Křinice je multižánrový festival s rodinnou atmosférou v prostředí tradičního broumovského statku.
www.bigbos.cz

BCB Summer Jibbing

Letní Snowboard a Freeski závody v areálu BCB Koupálo Janovičky s dvoudenním hudebním a sportovním programem.
www.bcb-janovicky.cz

SRPEN

Za poklady Broumovska

Desítka výjimečných hudebních podvečerů s klasickou hudbou v unikátní atmosféře barokních kostelů, to je hudební festival Za poklady Broumovska. Koná se každou letní sobotu, od 18 hodin, vždy v jednom z kostelů tzv. broumovské skupiny. Vstupenky nejsou v prodeji - vstupné je dobrovolné a výtěžek z něj je určen na péči o kostely, ve kterých se koncerty konají. Festival je každoročně symbolicky zahájen 1. května benefičním koncertem v broumovském klášteře. Doprovodným programem festivalu jsou mezinárodní Letní hornové kurzy. 
www.zapoklady.cz

Varhanní léto

Festival varhanních koncertů konaných v unikátních kostelech na Broumovsku, Teplicku a Policku.

Polická Kvíčerovská pouť

Tradiční polická pouť se koná každoročně v srpnu na Masarykově náměstí a v jeho bezprostředním okolí. Návštěvníci se mohou pobavit na atrakcích, nakoupit cukrátka a suvenýry ve stáncích, nebo se zúčastnit doprovodných výstav. Každý rok se koná výstava obrazů, zvířectva, citrusů a subtropických rostlin, přehlídka historických vozidel, ukázka řemeslných prací, koncerty a pouťová zábava. Nechybí ani ohňostroj. Stalo se již tradicí, že k příležitosti pouti je vydáván speciální zpravodaj Hlasy z Kvíčerova. Pořadatelem je město Police nad Metují.
www.pellyhodomy.cz

Petrovické zatáčky

Soutěž na koloběžkách, in-line bruslích a odrážedlech v zatáčkách mezi Policí nad Metují a Velkými Petrovicemi.
www.pellyhodomy.cz

Mezinárodní horolezecký festival Teplice nad Metují

Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují je soutěžní přehlídka profesionálních a amatérských filmů s horolezeckou a jinou sportovní tematikou. Pro návštěvníky je připraveno kolem 40 filmů, výstavy fotografií, besedy, přednášky a diashow s horolezeckými osobnostmi.
Dále je pro diváky připraven sportovní a hudební doprovodný program – koncerty kapel na místním fotbalovém hřišti, venkovní projekce filmů, závody v lezení, běh Teplickými skalami a různé sportovní soutěže (slackline, lezení spáry, lezení naslepo atd.)
Posláním Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu je především rozvoj horské kinematografie. V promítaných filmech ukazuje divákům příběhy jiných lidí, jejich sportovní výkony a jejich život v přírodě.
www.horolezeckyfestival.cz

Běh Teplickými skalami

Veřejný terénní běh, který se uskutečnil poprvé při příležitosti obnoveného Horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují v srpnu 1994. Od té doby se tento závod koná každoročně vždy poslední srpnovou neděli jako součást sportovního programu Festivalu. Současná trať závodu je dlouhá 11 km a vede po prohlídkovém okruhu teplického skalního města, kde nechybějí písčité úseky a schody, pouze úvodní a závěrečný kilometr jsou po asfaltu, od roku 2011 je součástí závodu také dětský běh na 2 km. Start a cíl závodu je v posledních letech před prodejnou Redpoint.
www.redpointteam.cz

ZÁŘÍ

Specialized Rallye Sudety

Jeden z prvních maratonů horských kol v České republice, který vymyslel a v září roku 1995 v Teplicích nad Metují také uspořádal pěkovský nadšenec Jarda Soumar. V současné době cca 110 km dlouhý závod se součtem převýšení větším než 3000 metrů vede kolem Teplických a Adršpašských skal, Broumovskými stěnami a přes stolové hory Bor a Ostaš. Jeho trať je celoročně značena a je náročná nejen svou délkou a převýšením, ale i technickou obtížností, a to zvláště ve sjezdech. Start a cíl závodu je na teplickém náměstí a termín vychází na první nebo druhou sobotu v září.
www.redpointteam.cz

Klášterní burčákobraní

Tradiční letně-podzimní akce Klášterní burčákobraní se koná v areálu národní kulturní památky Kláštera Broumov.
www.klasterbroumov.cz

Teplicko-adršpašská 33

Teplicko-adršpašská třiatřicítka je pochod, kterého se může zúčastnit celá rodina od dětí až po prarodiče. Zatímco pro ostřílené běžce budou připraveny delší trasy, maminky či prarodiče s dětmi mohou zamířit na kratší trasu doplněnou o Pohádkový les.
www.ta33.cz

Katovská třicítka

Tradiční pochod se koná každoročně v sobotu před svatým Václavem ve městě Stárkov.
www.starkov.cz

Běh Broumovskými stěnami

Běžecký závod, který se odehrává každý rok v září. Trať je dlouhá 25 km a soutěží se v kategoriích mládež do 18 let, muži, ženy a veteráni/veteránky. Pořadatelem je Lyžařský oddíl TJ Spartak Police nad Metují.

Běh na Hejšovinu

Tradiční závod v běhu do vrchu. Start je v Machově na náměstí, cíl na Hejšovině (Szczeliniec Wielki – 919 m n. m).

Svatováclavské slavnosti v Broumově

Tradiční Svatováclavské slavnosti s bohatým kulturním programem. Pocta svatému Václavovi, patronu České země, se koná na Mírovém náměstí v Broumově.
www.broumov.net

Tradiční Suchodolské posvícení

Každý rok v září okolo svátku sv. Václava se v obci Suchý Důl koná posvícení. Součástí oslav jsou hasičská soutěž, posvícenský průvod a zábava. Pořadatelem je obec Suchý Důl a Sbor dobrovolných hasičů Suchý Důl.
www.suchydul.cz

ŘÍJEN

Polické divadelní hry

Polické divadelní hry se konají každý rok na podzim v prostorách Kolárova divadla. Jedná se o přehlídku amatérského divadla spojenou s doprovodným programem. Zájemci si mohou buď vybrat konkrétní divadelní představení, které je zajímá, nebo si zakoupit permanentku na všechny hry. Kromě představení ochotnických souborů se obvykle koná i divadlo profesionální. Pořadatelem je město Police nad Metují.
www.pellyhodomy.cz

LISTOPAD

Broumovské diskuse

Dvoudenní diskusní konference s doprovodným programem probíhá v broumovském klášteře vždy na začátku listopadu. Jejím cílem je pozvat do Broumova zajímavé osobnosti společenského, politického, vědeckého i duchovního života a rozproudit diskusi na aktuální společenská témata. Každý z pozvaných účastníků obvykle přednese svůj úvodní příspěvek, který je následován moderovanou diskusí zúčastněných. Konference je přístupná široké veřejnosti.
www.broumovskediskuse.cz

PROSINEC

Čertohrátky v Adršpašských skalách

V nádherném prostředí Adršpašských skal se každoročně konají Čertohrátky. Na děti zde kromě setkání s čerty, Mikuláši i anděly čeká plnění nejrůznějších úkolů a soutěže.
www.adrspasskeskaly.cz
www.obecadrspach.cz

Adventní trh v broumovském klášteře

Tradiční vánoční trhy v areálu broumovského benediktinského kláštera spojené s večerním adventním koncertem v klášterním kostele sv. Vojtěcha.
www.klasterbroumov.cz

Léto na Broumovsku

Chcete zažít léto v kraji pískovcových skal a barokních památek? Na plánování letní dovolené je teď ten správný čas. Rezervujte si ubytování podle vašich představ.

Pokračovat

Tipy z katalogu

Teplické skály

Teplické skály

Vydejte se na výlet teplickým skalním labyrintem, který místy doslova bere dech. Než stanete v centru Teplických skal, pod monumentální hradbou Chrámových stěn, projdete dlouhou Vstupní roklí. Skály po obou stranách rokle budou stále příkřejší, vyšší, nedostupnější… Nakonec se údolí sevře v úzké nehostinné soutěsky. Ty musely být v minulém století na několika místech rozšířeny – tak nepřístupné teplické skalní město bylo. Za soutěskami Skalního a Chrámového náměstí se skály opět otevřou, zavoní Krakonošova zahrada a opět uvidíte slunce. Jste pod Chrámovými stěnami. Pokračujete po okraji skalního města a hlubokými soutěskami Sibiře okruh uzavřete. Při cestě zpět můžete ještě vystoupat po příkrých schodech na zříceninu skalního hradu Střmen. Obejít celý turistický okruh je přeci jen náročnější výlet, zážitek z divokých přírodních partií si ale odnesou všichni bez rozdílu věku.

Adršpašské skály

Adršpašské skály

Ohromující divokost adršpašského skalního města překvapí každého. Tisíce skalních věží, hluboké rokle, exponované vyhlídky na skalních srázech, úzké průchody mezi chladnými stěnami, jezírka a vodopády… Prohlídkový okruh vás provede nejkrásnějšími místy skalního města. Nedaleko skal, v adršpašském zámku naleznete oázu klidu s expozicí, horolezeckým muzeem, únikovou hrou, kavárnou a informačním centrem. Nad zámkem, na okraji Adršpašských skal můžete navštívit Starozámecký vrch se zříceninou hradu. Vystoupat můžete i na nedaleký Křížový vrch s krásnou vyhlídkou na panorama skal a vzdálené Krkonoše.