Tradiční akce v regionu

Tradiční akce v regionu

LEDEN

Závody psích spřežení Janovičky

Svaz sportu psích spřežení Mushers Club „METUJE“ v lednu tradičně pořádá saňové závody psích spřežení na Janovičkách u Broumova.
metuje.mushing.cz


Foto: Matěj Pátek

Přejezd Javořích hor – Memoriál Emericha Ratha

Klub českých turistů Broumov každoročně pořádá lyžařský přejezd Javořích hor po trase Meziměstí – Ruprechtický Špičák – Janovičky – Broumov. Vyznavači běžecké stopy všech kategorií absolvují tuto akci pro radost z pohybu a navíc jsou odměněni diplomem.
www.kctbroumov.unas.cz

Dřevorubec roku v Adršpachu

Tradiční mezinárodní soutěž, která je určena nejen pro dřevorubce, ale i dřevosochaře a všechny obdivovatele práce s motorovou pilou.


Foto: Deník / Michal Fanta

ÚNOR

Masopust v Machovské Lhotě

Největší sraz masopustních maškar v regionu se koná v Machovské Lhotě nedaleko polských hranic. Na zhruba tříkilometrovou trasu obvykle vyráží na sto padesát masek. Ty doprovází i mnoho místních, přespolních, dokonce i přeshraničních vyznavačů masopustních radovánek. Nechybí povoz tažený koňmi, muzikanti, myslivci v uniformách, laufer, spousta veselých a bláznivých masek, závěrečná tancovačka a pohřbívání basy v místní hospůdce U Lidmanů.
www.machov-obec.cz


Foto: Štěpán Horák

BŘEZEN

Festival Jeden svět v Polici nad Metují

Festival dokumentárních filmů o lidských právech.
www.jedensvet.cz

DUBEN

Tradiční slet čarodějnic ve Stárkově

Tradiční slet čarodějnic ve Stárkově je vyhlášený široko daleko. Nechybí soutěž o miss čarodějnici, ohňová show a samozřejmě velká hranice, ze které obvykle šlehají plameny až do osmimetrové výšky.
www.starkov.cz


Foto: iDNES.cz

KVĚTEN

Úvodní koncert festivalu Za poklady Broumovska

Festival Za poklady Broumovska je každoročně symbolicky zahájen 1. května benefičním koncertem v broumovském klášteře.
www.zapoklady.cz
 

Polická zelňačka

V Polici nad Metují se v květnu pravidelně koná soutěž týmů ve vaření zelňačky. Tato tradiční staročeská polévka má jako hlavní ingredienci, jak už název napovídá, zelí - a to je celý den skloňováno ve všech pádech. Zatímco týmy od brzkého rána připravují tu zaručeně nejlepší zelňačku, utkávají se mezi sebou také v doplňujících disciplínách, jako je hod hlávkou zelí, kuželky a krouhání hlávky zelí na čas. Pro veřejnost je připraven také trh a doprovodný program v podobě muziky či aktivit pro děti. Vítěze vybírá porota, veřejnost se však také může zapojit do hlasování a zvolit nejsympatičtější tým. Přihlásit se může kdokoli, stačí sestavit tým, vyplnit a zaslat přihlášku.
www.pellyhodomy.cz

Dunění rockových tamtamů

Rockový festival Dunění rockových tamtamů se koná každoročně v obci Suchý Důl.
www.dunenirockovychtamtamu.cz

Broumovská klávesa

Jednokolová mezinárodní soutěž určená pro klavíristy do 17 let (včetně). Soutěž se koná v prostorách broumovského kláštera.
www.broumovskaklavesa.cz

ČERVEN

Vinum et cetera

Vinum et Cetera slavnostně zahajuje turistickou sezonu na Broumovsku. Již tradičně se koná první červnovou sobotu. Jedná se o veřejnou ochutnávku nejlepších českých a moravských vín z kolekce Salonu vín ČR. Akce je spojená s bohatým doprovodným kulturním programem, který představuje amatérské umělce i profesionály nejlepší úrovně. Probíhá na nádvoří kláštera v Broumově a mezi návštěvníky se těší velké oblibě.
www.klasterbroumov.cz

Broumovská kytara

Hudební festival Broumovská kytara se každoročně koná v přírodním areálu Dětské hřiště.
www.broumovskakytara.cz


Foto: Broumovská kytara

Běh z Police do Police

Běh z Police do Police je recesistickou akcí, jejímž posláním je zavzpomínat na staré časy – časy, kdy obyvatelé Policka utíkali s těžkými kufry na vlakové nádraží, které je od města Police nad Metují vzdáleno cca 3 km. Účastníci běží oděni v dobových kostýmech se svými zavazadly. Akce se koná v červnu a pořádá ji Dobrovolný svazek obcí Policka.
www.pellyhodomy.cz

Tour de Torpédo

Tour de Torpédo je cyklistický recesistický závod, který se koná vždy poslední sobotu v červnu v Nízké Srbské v přírodním areálu hospůdky U Božky.
www.baroni.estranky.czBěh na Hvězdu

Závod do vrchu na 8,9 km pro muže a 5 km pro ženy s převýšením 350 m, který je součástí Českého poháru v běhu do vrchu. Start je na Masarykově náměstí v Polici nad Metují, cíl u Chaty Hvězda v Broumovských stěnách.

ČERVENEC

MTB Trilogy

MTB Trilogy je etapový závod horských kol a enduro, který provede závodníky jedinečnou krajinou Broumovska na pomezí Čech a Polska.
www.mtbtrilogy.com

Pivní slavnosti Velké Petrovice

Tradiční slavnosti piva se konají v obci Velké Petrovice.
www.velkepetrovice.cz

Malé letní divadlení

Tradiční divadelní festival se koná na nádvoří broumovského kláštera.
www.broumov.net

Za poklady Broumovska

Desítka výjimečných hudebních podvečerů s klasickou hudbou v unikátní atmosféře barokních kostelů, to je hudební festival Za poklady Broumovska. Koná se každou letní sobotu, od 18 hodin, vždy v jednom z kostelů tzv. broumovské skupiny. Vstupenky nejsou v prodeji - vstupné je dobrovolné a výtěžek z něj je určen na péči o kostely, ve kterých se koncerty konají. Festival je každoročně symbolicky zahájen 1. května benefičním koncertem v broumovském klášteře. Doprovodným programem festivalu jsou mezinárodní Letní hornové kurzy.
www.zapoklady.cz
 


Varhanní léto

Festival varhanních koncertů konaných v unikátních kostelech na Broumovsku, Teplicku a Policku.

Bigboš Křinice

Bigboš Křinice je multižánrový festival s rodinnou atmosférou v prostředí tradičního broumovského statku.
www.bigbos.cz

BCB Summer Jibbing

Letní Snowboard a Freeski závody v areálu BCB Koupálo Janovičky s dvoudenním hudebním a sportovním programem.
www.bcb-janovicky.cz

SRPEN

Za poklady Broumovska

Desítka výjimečných hudebních podvečerů s klasickou hudbou v unikátní atmosféře barokních kostelů, to je hudební festival Za poklady Broumovska. Koná se každou letní sobotu, od 18 hodin, vždy v jednom z kostelů tzv. broumovské skupiny. Vstupenky nejsou v prodeji - vstupné je dobrovolné a výtěžek z něj je určen na péči o kostely, ve kterých se koncerty konají. Festival je každoročně symbolicky zahájen 1. května benefičním koncertem v broumovském klášteře. Doprovodným programem festivalu jsou mezinárodní Letní hornové kurzy. 
www.zapoklady.cz

Varhanní léto

Festival varhanních koncertů konaných v unikátních kostelech na Broumovsku, Teplicku a Policku.

Polická Kvíčerovská pouť

Tradiční polická pouť se koná každoročně v srpnu na Masarykově náměstí a v jeho bezprostředním okolí. Návštěvníci se mohou pobavit na atrakcích, nakoupit cukrátka a suvenýry ve stáncích, nebo se zúčastnit doprovodných výstav. Každý rok se koná výstava obrazů, zvířectva, citrusů a subtropických rostlin, přehlídka historických vozidel, ukázka řemeslných prací, koncerty a pouťová zábava. Nechybí ani ohňostroj. Stalo se již tradicí, že k příležitosti pouti je vydáván speciální zpravodaj Hlasy z Kvíčerova. Pořadatelem je město Police nad Metují.
www.pellyhodomy.cz

Petrovické zatáčky

Soutěž na koloběžkách, in-line bruslích a odrážedlech v zatáčkách mezi Policí nad Metují a Velkými Petrovicemi.
www.pellyhodomy.cz

Mezinárodní horolezecký festival Teplice nad Metují

Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují je soutěžní přehlídka profesionálních a amatérských filmů s horolezeckou a jinou sportovní tematikou. Pro návštěvníky je připraveno kolem 40 filmů, výstavy fotografií, besedy, přednášky a diashow s horolezeckými osobnostmi.
Dále je pro diváky připraven sportovní a hudební doprovodný program – koncerty kapel na místním fotbalovém hřišti, venkovní projekce filmů, závody v lezení, běh Teplickými skalami a různé sportovní soutěže (slackline, lezení spáry, lezení naslepo atd.)
Posláním Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu je především rozvoj horské kinematografie. V promítaných filmech ukazuje divákům příběhy jiných lidí, jejich sportovní výkony a jejich život v přírodě.
www.horolezeckyfestival.cz

Běh Teplickými skalami

Veřejný terénní běh, který se uskutečnil poprvé při příležitosti obnoveného Horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují v srpnu 1994. Od té doby se tento závod koná každoročně vždy poslední srpnovou neděli jako součást sportovního programu Festivalu. Současná trať závodu je dlouhá 11 km a vede po prohlídkovém okruhu teplického skalního města, kde nechybějí písčité úseky a schody, pouze úvodní a závěrečný kilometr jsou po asfaltu, od roku 2011 je součástí závodu také dětský běh na 2 km. Start a cíl závodu je v posledních letech před prodejnou Redpoint.
www.redpointteam.cz

ZÁŘÍ

Specialized Rallye Sudety

Jeden z prvních maratonů horských kol v České republice, který vymyslel a v září roku 1995 v Teplicích nad Metují také uspořádal pěkovský nadšenec Jarda Soumar. V současné době cca 110 km dlouhý závod se součtem převýšení větším než 3000 metrů vede kolem Teplických a Adršpašských skal, Broumovskými stěnami a přes stolové hory Bor a Ostaš. Jeho trať je celoročně značena a je náročná nejen svou délkou a převýšením, ale i technickou obtížností, a to zvláště ve sjezdech. Start a cíl závodu je na teplickém náměstí a termín vychází na první nebo druhou sobotu v září.
www.redpointteam.cz

Klášterní burčákobraní

Tradiční letně-podzimní akce Klášterní burčákobraní se koná v areálu národní kulturní památky Kláštera Broumov.
www.klasterbroumov.cz

Teplicko-adršpašská 33

Teplicko-adršpašská třiatřicítka je pochod, kterého se může zúčastnit celá rodina od dětí až po prarodiče. Zatímco pro ostřílené běžce budou připraveny delší trasy, maminky či prarodiče s dětmi mohou zamířit na kratší trasu doplněnou o Pohádkový les.
www.ta33.cz

Katovská třicítka

Tradiční pochod se koná každoročně v sobotu před svatým Václavem ve městě Stárkov.
www.starkov.cz

Běh Broumovskými stěnami

Běžecký závod, který se odehrává každý rok v září. Trať je dlouhá 25 km a soutěží se v kategoriích mládež do 18 let, muži, ženy a veteráni/veteránky. Pořadatelem je Lyžařský oddíl TJ Spartak Police nad Metují.

Běh na Hejšovinu

Tradiční závod v běhu do vrchu. Start je v Machově na náměstí, cíl na Hejšovině (Szczeliniec Wielki – 919 m n. m).

Svatováclavské slavnosti v Broumově

Tradiční Svatováclavské slavnosti s bohatým kulturním programem. Pocta svatému Václavovi, patronu České země, se koná na Mírovém náměstí v Broumově.
www.broumov.net

Tradiční Suchodolské posvícení

Každý rok v září okolo svátku sv. Václava se v obci Suchý Důl koná posvícení. Součástí oslav jsou hasičská soutěž, posvícenský průvod a zábava. Pořadatelem je obec Suchý Důl a Sbor dobrovolných hasičů Suchý Důl.
www.suchydul.cz

ŘÍJEN

Polické divadelní hry

Polické divadelní hry se konají každý rok na podzim v prostorách Kolárova divadla. Jedná se o přehlídku amatérského divadla spojenou s doprovodným programem. Zájemci si mohou buď vybrat konkrétní divadelní představení, které je zajímá, nebo si zakoupit permanentku na všechny hry. Kromě představení ochotnických souborů se obvykle koná i divadlo profesionální. Pořadatelem je město Police nad Metují.
www.pellyhodomy.cz

LISTOPAD

Broumovské diskuse

Dvoudenní diskusní konference s doprovodným programem probíhá v broumovském klášteře vždy na začátku listopadu. Jejím cílem je pozvat do Broumova zajímavé osobnosti společenského, politického, vědeckého i duchovního života a rozproudit diskusi na aktuální společenská témata. Každý z pozvaných účastníků obvykle přednese svůj úvodní příspěvek, který je následován moderovanou diskusí zúčastněných. Konference je přístupná široké veřejnosti.
www.broumovskediskuse.cz

PROSINEC

Čertohrátky v Adršpašských skalách

V nádherném prostředí Adršpašských skal se každoročně konají Čertohrátky. Na děti zde kromě setkání s čerty, Mikuláši i anděly čeká plnění nejrůznějších úkolů a soutěže.
www.adrspasskeskaly.cz
www.obecadrspach.cz

Adventní trh v broumovském klášteře

Tradiční vánoční trhy v areálu broumovského benediktinského kláštera spojené s večerním adventním koncertem v klášterním kostele sv. Vojtěcha.
www.klasterbroumov.cz

Zima na Broumovsku

Naplánujte si svůj zimní pobyt nebo prodloužený víkend.
Broumovsko v zimě je ta správná volba! 

Pokračovat

Tipy z katalogu