Přejezd Javořích hor

umístění
Základní informace

  • Náročnost: 2
  • Doporučené kolo: treking, MTB.

Přejezd Javořích hor

Cyklistická trasa Přejezd Javořích hor začíná v Broumově (informace viz TRASA 2), u rozcestníku na Staré radnici, na náměstí. Až do Šonova jedeme podle popisu trasy 4. Přijíždíme k rozcestníku Šonov. Odtud se vydáme po modře značené cyklotrase č. 4002 Javoří hory. Projíždíme Šonovem a dostáváme se na polní cestu, po které stoupáme až k lesu, máme pěkný výhled na kostel sv. Markéty. Po cca 2,5 km vyjíždíme z lesa na rozcestí a po modrém značení cyklotrasy pokračujeme stále rovně.

Před námi se otevírají pěkné, téměř letecké, pohledy na část Broumovské kotliny a na pásmo Javořích hor. Mírně zvlněným terénem nás cyklotrasa dovede až nad obec Rožmitál, kde se cesta kříží se žlutým turistickým značením.

My pokračujeme lesem stále po cyklotrase a po dalších cca 3 km se dostáváme na rozcestí, kde se opět setkáváme se žlutou značkou a kde odbočujeme doleva. Klesáme, souběžně se žlutou značkou, po cca 1 km vyjedeme z lesa a jsme na křižovatce pod chatovou osadou Janovičky (možnost občerstvení, informace viz TRASA 5).

Janovičky jsou oblíbeným turistickým a lyžařským střediskem, každoročně v zimě se zde konají závody psích spřežení. Na křižovatce pod Janovičkami u rozcestníku pokračujeme rovně směrem na obec Heřmánkovice. Po vedlejší asfaltové cestě klesáme cca 2 km k rozcestníku Heřmánkovice na horním konci stejnojmenné obce. V Heřmánkovicích můžeme navštívit kostel Všech svatých (odbočka z cyklotrasy cca 1,5 km, nutno vrátit se stejnou cestou zpět).

Od rozcestníku Heřmánkovice pokračujeme doprava a pomalu stoupáme na konec obce. U poslední autobusové zastávky v Heřmánkovicích (točna) zahneme doleva, cesta nás vede lesem a stále mírně stoupá. Na krátký úsek vyjíždíme z lesa a dlouhé stoupání je odměněno krásnými výhledy na Broumovskou kotlinu, Broumovské stěny a Heřmánkovice s kostelem.

Odtud prudce klesáme po asfaltové cestě do Uhlířského údolí. Zde na dalším rozcestí zahýbáme ostře vlevo a sjíždíme po asfaltové lesní cestě do Hynčic k pstruží líhni. U rozcestníku Hynčice (rybářství) je umístěn panel, který poskytuje informace o cyklotrase. Zde se napojíme na hlavní silnici a pokračujeme po modře značené cyklotrase přes Hynčice až ke křižovatce před Ruprechticemi.

Významnou architektonickou památkou Hynčic je bývalá vila továrníků Heinzelů. Na křižovatce před Ruprechticemi zahneme doprava a stoupáme přes železniční přejezd ke kostelu sv. Jakuba Většího. Od kostela pokračujeme, souběžně s červenou turistickou značkou, do Meziměstí (informace viz TRASA 1, možnost občerstvení).

Vyhledat místo
Interaktivní mapa

Tipy z katalogu

 Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů)

Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů)

Trasa Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů) začíná na náměstí v Teplicích nad Metují. Z náměstí dále pokračujete přes železniční stanici Bohdašín ke kostelu sv. Michaela ve Vernéřovicích. Poté pojedete do Meziměstí a odtud ke kostelu sv. Anny ve Vižňově. Odtud, zpět přes Meziměstí, se dostanete ke kostelu sv. Jakuba Většího v Ruprechticích. Odtud pojedete přes Hynčice a Heřmánkovice na Janovičky. Z Janoviček pak pojedete přes Olivětín na náměstí v Broumově.

Broumovské stěny I.

Broumovské stěny I.

rozcestník Mírové náměstí – Broumov, hřbitovní kostel – Křinice, rozcestník bývalá kovárna (2 km) – Jalovčinec – Zaječí rokle, rozcestník (6 km) – rozcestník Pod Kamennou bránou – Kamenná brána – rozcestník Pod K. bránou – rozcestník U Koruny – Koruna (10 km) – rozcestník U Koruny – rozcestník Zelený hájek – rozcestník K Hájku – rozcestník Nad Slavným – Slavný – rozcestník Suchý Důl – rozcestník Ochoz – Police n. M., náměstí (19 km

Cesta Rájem aneb přes Ameriku do Broumova

Cesta Rájem aneb přes Ameriku do Broumova

Broumovské náměstí, rozcestník Stará radnice – rozcestník Ráj (4 km) – Laudonova kaple (7 km) – Jetřichov (7, 5 km) – křižovatka pod Pasy (11 km) – rozcestník Pod Pasy (11, 5 km) – kaple sv. Huberta (13 km) – Amerika, rozcestník Křinice (15 km) – kaple sv. Anny – rozcestník Martínkovice (20, 5 km) – rozcestník chata Pod Korunou (22 km) – rozcestník Martínkovice (25 km) – okolo letiště – broumovské náměstí (30 km)