Lokalita: Kostel sv. Máří Magdalény, Božanov
Začátek: 15. 6. 2024, 18:00

Web: www.dvorakuvfestival.cz/koncert/bozanov/
GPS souřadnice:
50°31'39,479"N
16°21'53,034"E

Dvořákův festival a spolek Canticum zvou na koncert v kostele sv. Marie Magdalény v Božanově. 
 
Poznejte nádherný kostel sv. Marie Magdalény s uznávaným varhaníkem Václavem Uhlířem, který slaví 70. narozeniny, a známým recitátorem Miloněm Čepelkou.

Václav Uhlíř (* 1954 v Hradci Králové) je český varhaník, organolog a hudební pedagog. Po maturitě na gymnáziu v Hradci Králové byl přijat na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze do třídy profesora Jiřího Reinbergera a studium dokončil v roce 1980 u profesora Milana Šlechty. Během studia se úspěšně zúčastnil několika mezinárodníchvarhanních soutěží.

Od roku 1970 působí na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové jako varhaník a sbormistr. Soustavně se věnuje koncertní činnosti a spolupracuje s různými orchestry, sbory a sólisty. Z jeho četných nahrávek pro Český rozhlas stojí za zmínku zvláště cyklus nahrávek českých historických varhan. Z diskografie Václava Uhlíře je pozoruhodný zejména jeho profilový kompaktní disk s názvem Česká varhanní tvorba. S Jiřím Stivínem, se kterým spolupracuje již 30 let, natočil dvě CD. Kromě interpretace a pedagogické činnosti se zajímá i o konstrukční stránku varhan a po ukončení studia na AMU se vyučil v oboru varhanář. Toto komplexní vzdělání hojně uplatňuje ve funkci diecézního organologa, kterou zastává při biskupství v Hradci Králové od roku 1990.

Za dlouholetou službu církvi a zejména péči o varhany v diecézi byl na návrh biskupa Dominika Duky v roce 2008 oceněn papežem Benediktem XVI. vyznamenáním Pro Ecclesia et Pontifice.

 

Miloň Čepelka se narodil 23. září 1936 v Pohoří (u Opočna), je český básník, textař, herec, scénáris- ta a moderátor. Po studiích na gymnáziu v Dobrušce a na Vysoké škole pedagogické v Praze (1954-1958, obor český jazyk a literatura) učil tři roky na základní škole v Novém Kníně. V roce 1961 nastoupil do Československého rozhlasu jako redaktor. V roce 1967 zahájil, jako zakládající člen, působení v Divadle Járy Cimrmana. Je také autorem několika televizních a rozhlasových her, pohádek, písňových textů, zábavných a literárních pořadů, a šesti básnických sbírek. Je moderátorem pořadu Knižní hitparáda na Country radiu.

V roce 2023 mu prezident republiky udělil Medaili Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Vstupenky kupujte zde

 
 

68. Dvořákův festival v Božanově

Vstupné: 150 korun

 

Místo konání
Kostel sv. Máří Magdalény, Božanov

Kostel sv. Máří Magdalény, Božanov

Původní kostel v Božanově je v nejstarších pramenech připomínán již ve 14. století a byl zasvěcen sv. Bartolomějovi. Se stavbou nového kostela sv. Máří Magdalény se začalo v roce 1709,

Detail místa
Vyhledat místo
Interaktivní mapa