Alois Jirásek

Alois Jirásek, který se narodil 23. srpna 1851 v Hronově u Náchoda, byl významnou osobností našeho regionu. Jako jedenáctiletý hoch byl poslán výměnou do německého Grossdorfu u Broumova, kde vystudoval nižší gymnázium (1863–1867). 

Alois Jirásek byl český prozaik, dramatik a tvůrce historického realistického románu. Hlavními tématy Jiráskových románů byla doba husitská – Mezi proudy, Proti všem, Bratrstvo a doba pobělohorská – Psohlavci, Skály, Skaláci, Temno. Věnoval se i době národního obrození – F. L. Věk, Na dvoře vévodském. Psal rovněž literaturu pro mládež – Staré pověsti české. Alois Jirásek se proslavil i v oblasti dramatické, zde byl činný od roku 1890. Napsal dvanáct her, jejichž premiéry byly většinou uváděny v Národním divadle. I ve svých hrách zpracovával především témata ze současné vesnice, historické, ale i pohádkově laděné, např. hra Vojnarka, Jan Žižka, Jan Roháč, Jan Hus a Lucerna.

Alois Jirásek byl několikrát navržen na Nobelovu cenu, a to v letech 1918, 1919, 1921 a 1930. U nás se stal takřka nejpopulárnějším českým autorem historické beletrie.

Pohřben byl v rodném Hronově.

Rodný domek Aloise Jiráska se nachází v Hronově za náměstím při levé straně silnice ve směru na Polici nad Metují. Pekařský domek pochází z konce 18. století a patří mezi památky lidové architektury. Vnitřní zařízení již původní není, ale je umístěno jako v dobách, kdy Alois Jirásek v domku žil.

Vyhledat místo
Interaktivní mapa