Ohlédnutí za XXVIII. ročníkem Putování Broumovskem a Novorudskem

Na letošní tradiční turistický pochod Putování Broumovskem se pořadatelé z řad KČT Broumov chystali trošku s obavami. Termín akce byl z organizačních důvodů o měsíc posunut, proto se kryl s termínem konání Polického vandrování, probíhající uzavírka silnice v Broumově okolním zájemcům o pochod zkomplikovala příjezd a výluka na železniční trati odradila od návštěvy vzdálenější zájemce. Navzdory těmto komplikacím akce dopadla dobře. Na start se přišlo zapsat 117 turistů, 79 českých a 38 polských. Češi dorazili z Nového Města n. M., Českého Meziříčí, ze Rtyně, Opočna, Velichovek, z Prahy a okolí. Většina Poláků dorazila z Nové Rudy, další přijeli auty z Bogušova a ze Svídnice. Nejvzdálenější účastník byl ze Čtyřkol u Prahy, nejstarší turista přesáhl věk sedmdesáti let, naopak nejmladší “turistka” se narodila teprve v loňském roce.

Vzhledem k tomu, že Pochod se konal za podpory mikroprojektu “Turistika hýbe regionem” financovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj, dostal každý účastník na cestu malou svačinku a občerstvení zdarma ho čekalo i na konci cesty.

Nejvíce účastníků vyrazilo tradičně na pěší trasu 15 km. Zapsalo se sem 70 zájemců, mnozí z nich se ovšem nechali zlákat krásným slunečným počasím a vystoupali na hřeben Stěn, aby se mohli ze skalních vyhlídek pokochat krásnými výhledy na Broumovskou kotlinu. Na trasu 20 km vyrazilo 18 pochodníků, na 28 km dva zájemci a na trasu 35 km 7 lidí. Na nejnáročnější trasu 44 km vyrazili pouze dva polští turisté, ti si procházku mezi skalami užívali, do cíle však nedorazili.

Cykloturisté dorazili na start Putování letos pouze z Broumova a blízkého okolí, příjezd vlakem s koly letos kvůli probíhající výluce nebyl možný. Na hřeben Javořích hor se v rámci trasy 60 km vydalo 11 zdatných turistů, nově zařazenou trasu 35 km procházející českým i polským územím projelo sedm kolařů. Přesto se pořadatelé budou snažit do dalších let tuto krásnou cyklotrasu zachovat, protože je nenáročná, bez velkých terénních převýšení, zato s mnohými výhledy.

Po skončení Putování mohli být organizátoři spokojení: počasí pochodu přálo, sluníčko svítilo, účastníkům byly dopřány daleké výhledy, do cíle docházeli všichni spokojeni, s tím, že za rok se na Putování vrátí.

Jaroslava Chaloupková
KČT Broumov
Turistika hýbe regionem
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002667

Vyhledat místo
Interaktivní mapa