Saša Rašilov a Lucie Trmíková přivezou do Broumova divadelní představení o životě básníka Jana Zahradníčka

Broumov – V pátek 10. prosince od 19 hodin se v sále Dřevník v areálu broumovského kláštera uskuteční představení divadelního spolku Jedl „Zahradníček / Vše mé je tvé“, s mottem "Vždyť všechno mé je tvé a všechno tvé je mé a ty a já jedno jsme." Inscenace vypráví silný příběh manželství Jana a Marie Zahradníčkových a vznikla ke 115. výročí básníkova narození.


Jan Zahradníček (1905–1960) byl jedním z nejvýznamnějších katolických básníků, spisovatel, novinář a překladatel. Jeho otevřeně katolická tvorba s ostrou protikomunistickou rétorikou předznamenala po válce jasný konflikt s vládnoucím režimem.

Spolu s jeho ženou Marií byli manželé 15 let, z nichž byl on 9 roků vězněn v komunistickém lágru. Po jeho zatčení v roce 1951 byla Marie s jejich třemi dětmi vystěhována z bytu, aby skončila na státním statku bez vody, elektřiny a topení. Když byl vězněn, jejich dvě dcery zemřely na otravu houbami. Byl propuštěn na pohřeb s tím, že už se nemusí vracet, ale pak jej stejně odvezli zpět do vězení. Marie přesto stihla počtvrté otěhotnět. Své čtvrté dítě viděl Jan až v jeho třech letech. Čtyři měsíce nato zemřel.

Devět let manželství na dálku, devět let dopisního otcovství, devět let lásky přes papír. A mezi řádky všechen ten existenční shon, bolest i smíření.

Inscenaci přiváží do Broumova divadelní spolek Jedl, který v roce 2011 založili David Prachař, Jan Nebeský a Lucie Trmíková coby platformu pro nezávislé autorské divadlo. Typické je pro ně přetváření literárních děl s autorským psaním herečky a scénáristky Lucie Trmíkové a propojování divadla se všemi dalšími oblastmi umění od sochařství po hudbu. K tomu přistupuje výrazný rukopis Jana Nebeského vyznačující se mimořádnou jevištní imaginací.

HRAJÍ: Saša Rašilov a Lucie Trmíková
SCÉNÁŘ: Lucie Trmíková
REŽIE A SCÉNA: Jan Nebeský
HUDBA: Matouš Hejl 
KOSTÝMY: Petra Vlachynská 
NA TRUBKU DOPROVÁZÍ: Ladislav Kozderka

Vstupné: 250,- / 190,- pro členy klubu ArtCafé, studenty a seniory
Předprodej: online nebo na pokladně prohlídkového okruhu Kláštera Broumov
Pořádá: Vzdělávací a kulturní Centrum Broumov

Akce se koná v souladu s aktuálními nařízeními vlády.

Michaela Plchová
Agentura pro rozvoj Broumovska
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov
Tel: +420 734 257 512
E-mail: michaela.plchova@aprb.cz

Vyhledat místo
Interaktivní mapa