Lokalita: Výstavní síň Zelený domeček
Začátek: 12. 6. 2022

GPS souřadnice:
50°32'7,881"N
16°13'54,521"E

Nová Terasa 2022 opět nabízí zajímavý kulturní program

I pro letošní rok připravil spolek Apeiron Novou Terasu. Tentokrát s letopočtem 2022 na konci. Načínáme druhou desítku let, kdy Terasa nabízí kulturní program. Za tu dobu se můžeme pochlubit třeba výstavami sítotisků Andy Warhola, obrazů profesora AVU Igora Korpaczewského, grafikami Karla Demela nebo Františka Hodonského či obrazů Jiřího Mědílka. V Zeleném domečku vystavovali i sochaři Petr Stibral nebo Paulina Skavová. Za celou řadu koncertů můžeme jmenovat Ivu Marešovou, Janu Šteflíčkovou, Jardu Svobodu, Pavla Čadka, kapely Epydemye či Tlupa tlap. Promítli jsme desítky filmů – od těch určených pro kina po tvorbu místních autorů. Na přednášky přijeli třeba pánové Jan Pirk, Jiří Grygar nebo fotbalový básník Antonín Panenka. Výčet těchto jmen není samozřejmě zdaleka celý… ale i pro nás platí věta Karla Čapka, kterou jsme si vetkli k názvu: „Na světě nejsou nejkrásnější věci, ale okamžiky.“

Pro tento rok si Nová Terasa 2022 připravila nebo spolupracovala na několika zajímavých událostech:

Červen

Nová Terasa se připojuje k Oslavám 10. narozenin Muzea papírových modelů. Celý projekt začal ve čtvrtek 2. června vernisáží výstavy výtvarníka Adama Panáčka s názvem „Vílová“. Kresby a grafiky, jak napovídá samotný název výstavy, jsou inspirovány dávnými časy, kdy svět ještě obývaly víly a faunové.

Ještě v červnu bude následovat přednáška překladatele Josefa Rauvolfa o Jacku Kerouacovi. Ten by byl v březnu letošního roku oslavil sté narozeniny, a tak jsme připravili připomenutí díla tohoto světově známého spisovatele, který se stal tváří hnutí beat generation. A kdo jiný by měl v Čechách o Kerouacovi mluvit než překladatel jeho díla.

Dalším bodem Terasy bude v sobotu 25. června večer promítání filmu „Vůle Žít“, pod kterým jsou podepsaní žáci polické ZUŠ pod vedením pana učitele Vladimíra Berana. Film je dokumentem o holokaustu, tedy téma vůbec ne radostné, ale myslíme si, že je potřeba si historii připomínat. Věříme, že se tím snižuje možnost jejího zopakování.

A poslední akcí v červnu bude 30. června vernisáž výstavy fotografky Veroniky Peškové „Jehličí“. Ta ve své tvorbě vychází z tradice české plenérové fotografie. Cílem jejího objektivu nejčastěji bývá město a civilizace, která nutně nemusí bát spojená s obytnými částmi světa, ale zasahuje i do volné přírody.

Červenec

Prázdniny uvítáme ve společnosti skvělých hudebníků. Tedy, abychom byli přesní, dvou hudebnic a jednoho hudebníka. V sobotu 9. července večer se na Terase nejprve představí broumovská písničkářka Stinka, která hraje na akordeon. Na jednom z jejich koncertů jsme z hlediště slyšeli i tuto větu: „Bože, ta má hlas, že by byla slyšet i při uragánu!“ A po ní pak na pódium přijde Martina Trchová s Adamem Kubátem a vystoupí s cyklem písniček Zuzany Navarové. Martina Trchová (mj. se svou kapelou držitelka ceny Anděl) se tady přiznává nejen k lásce k tvorbě neopakovatelné zpěvačky, ale ke všem písním společně s Adamem Kubátem přidává i kus sebe sama. A oba dokáží posluchače doslova elektrizovat.

V sobotu 23. 7. všechno trochu odlehčíme. Na Terase se opět objeví němý film s klavírním doprovodem. I tentokrát zůstaneme věrni groteskám z dvacátých a třicátých let a letos se budeme bavit při sledování filmů Harolda Lloyda. Brýlatý herec s neodmyslitelným slamákem baví diváky v kinech už více jak jedno století.

A na červenec ještě připravujeme přednášku o parašutistovi skupiny Silver A Jiřím Potůčkovi (krycím jménem Tolar). Ten je nedílně spojen s naším krajem, když se jistou dobu ukrýval na Končinách u Červeného Kostelce, kde na něj 30. června 1942 udělalo gestapo zátah. Zároveň chceme připomenout, že letos v květnu uplynulo 80 let od nejvýznamnějšího aktu domácího odboje za druhé světové války – od atentátu na R. Heydricha, který provedla skupina Anthropoid ve složení Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Přesný termín přednášky bude ještě upřesněn. Aktuální informace najdete i na našem facebooku.

Srpen

Vzhledem ke zkušenostem se srpnovým počasím a večerním chladem, jsme se rozhodli, že srpnovou část Terasy zkrátíme. A tak na druhý měsíc prázdnin máme připravenu vernisáž výstavy náchodského malíře Michala Burgeta, která proběhne v Zeleném domečku 4. srpna. Michal Burget ve své tvorbě dokáže zkombinovat realistickou malbu se surreálními náměty a jeho tvorba je právem považována precizní, fantaskní a vtipnou.

A hned o dva dny později (v sobotu 6. srpna) přijede po roce do Police nad Metují na Terasu režisér Martin Mahdal. Původně jsme plánovali promítnutí jeho dokumentu o hladomoru na Ukrajině, ale vzhledem k tomu, že ve filmu se objevuje i varování před nebezpečností současného Ruska, ztratilo promítnutí celého filmu s ohledem na situaci na Ukrajině smysl. Proto jsme se rozhodli pro kombinovaný večer, kdy Martin Mahdal proloží ukázky z dokumentu mluveným slovem. Dokument původně produkovala Česká televize, aby po nějaké době přišla se zjištěním, že film je moc kontroverzní a v rámci dobrých vztahů v Ruskem není v zájmu veřejnoprávní televize podporovat film takového tématu. Zbytek produkce zajistil samotný režisér, ale doslova pár po jeho dokončení vpadla ruská armáda na území Ukrajiny. I přesto věříme, že večer s Martinem Mahdalem bude stát za to.

V rámci Nové Terasy 2022 se připravuje i streetartová intervence. Výtvarník Josef Kleiner svým dílem, které bude realizováno na veřejném místě, připomene patrně nejslavnějšího polického rodáka a nedaleko Wihanova rodného domu vznikne na fasádě malba, která zachytí podobu violoncellisty Wihana. O této výtvarné práci Vás budeme aktuálně informovat na našich sociálních sítích.

Nová Terasa 2022 se blíží. Za spolek Apeiron věříme, že jsme udrželi laťku kvality, kterou jsme v předcházejícím desetiletí nastavili. A stejně tak věříme, že připravený „mix“ akcí osloví širokou veřejnost a že se s čtenáři Polického měsíčníku, obyvateli města Police nad Metují a návštěvníky na Terase v létě letošního roku potkáme.

A my začínáme pomalu pracovat na programu Nové Terasy 2023…

Novou Terasu 2022 pořádá spolek Apeiron ve spolupráci s Muzeem papírových modelů. Finančně projekt podporují Město Police nad Metují, MAS Stolové hory, firmy ELPOL Police a GLOR. Dále Novou Terasu podporují: Zelenina Suchomel, Květinářství U Petry, Pizzerie Janeba, Náchodský deník a zpravodajský portál nase.broumovsko.cz

2. 6. Vernisáž výstavy výtvarníka Adama Panáčka
16. 6. Přednáška Josef Rauvolf: Jack Kerouac
25. 6. Film polické ZUŠ: Vůle Žít
30. 6. Vernisáž výstavy fotografky Veroniky Peškové
9. 7. Koncert Stinka
9. 7. Koncert Martina Trchová a Adam Kubát
23. 7. Grotesky Harolda Lloyda
?. 7. Přednáška o Jiřím Potůčkovi
4. 8. Vernisáž výstavy malíře Michala Burgeta
6. 8. Beseda a promítání s režisérem Martinem Mahdalem

 

Pavel Frydrych
Apeiron z. s.
E-mail: info@mpmpm.cz
Tel.: +420 777 828 657

Místo konání
Výstavní síň Zelený domeček

Výstavní síň Zelený domeček

Výstavní síň Zelený domeček se nachází naproti Muzeu papírových modelů v patře nad kavárnou. Zelený domeček nabízí výtvarné výstavy nejen už etablovaných výtvarníků, ale i tvorbu místních autorů.

Detail místa
Vyhledat místo
Interaktivní mapa