Multižánrový projekt Ewy Żurakowské Home Beyond the Borders? bude mít českou premiéru v Undergroundovém klubu Eden v Broumově

Polská performerka Ewa Żurakowská vytvořila svůj projekt podle knihy Denní dům, noční dům držitelky Nobelovy ceny Olgy Tokarczuk. Inscenace Home Beyond the Borders? vezme diváky do světa snů, surrealistické a vizionářské reality v pátek 20. srpna v prostředí proslulého Undergroundového klubu Eden v Broumově v české premiéře.

Multižánrová inscenace Home Beyond the Borders? je založena na tématech z románu Denní dům, noční dům nositelky Nobelovy ceny Olgy Tokarczuk. Monodrama plné video projekcí, poetických obrazů a oneirických textů nás zavede do světa snů, surrealistické a vizionářské reality inspirované vizemi z románu polské spisovatelky. Inscenace také čerpá z místních legend a příběhů z regionů Kladska a Nowa Ruda přítomných v románu.

Ewa Żurakowska, autorka konceptu, scénáře a také jediná performerka v inscenaci, knihu četla poprvé před dvaceti lety. Ale použít ji jako inspiraci pro divadelní inscenaci ji napadlo až mnohem později. "Před dvěma lety jsem se rozhodla vytvořit monodrama, které by odkazovalo na můj osobní zážitek, kdy jsem žila v prostředí česko-polských hranic. Od té doby mě fascinuje téma identity, život “doma” a život v “cizí zemi”.  

V době, kdy Żurakowska žila v Praze, zároveň pracovala v polském Paláci Gorzanow v oblasti Kladska. “Myšlenka překračování hranic, kterou jsem chtěla v inscenaci prozkoumat, se mísí s místním koloritem knihy, kterou Olga Tokarczuk napsala v malé polské vesnici vedle českých hranic,” popisuje performerka. 

Home Beyond the Borders? zkoumá téma domova jako prostoru identity, domova jako těla a těla jako domova. Zkoumá také otázky o překračování hranic mezi lidmi a světy, sny a realitou, komunitou a intimitou. Představuje proces zakořenění v pohraničí v polsko-českých horách, kde byla napsána knižní předloha a kde byla inscenace uvedena v polské premiéře na konci července. 

Velký důraz je kladen na otázky identity, zakořenění, vykořenění a návratu, zejména proto, že příběhy z knihy i inscenace se odehrávají na „znovuzískaných územích“, v oblasti s polskými, českými a německými kořeny.

Żurakowska vybrala části knihy, ke kterým měla nejblíž a scénář vytvořila společně s polským režisérem Maciejem Gorczyńskim, s nímž dříve spolupracovala na inscenacích Requiem a Bieguni

Důležitou složkou inscenace je hudba, kterou živě interpretuje Żurakowska a polští hudebníci Paweł Kopeć and Katarzyna Kolczyńska – Niemierowska. Choreografii vytvořila francouzská tanečnice a performerka Cécile Da Costa a scénografii a video projekci Iwona Bandzarewicz. 

Po polské premiéře v Paláci Gorzanow bude nyní inscenace uvedena v české site-specific premiéře v Underground clubu Eden v českém Broumově. Poté se vrátí zpět do Polska, a to do Teatru Zdrojowy ve městě Kudowa-Zdrój. Pražská premiéra ji čeká v Invalidovně 5. září.

V Broumově bude představení předcházet performativní čtení českého performera Jaromíra Typlta s fragmenty knihy Olgy Tokarczuk jako krátký úvod. 

Termíny:

  • 20. srpna 2021, 19:00, Undergroundový klub Eden Broumov – česká premiéra; vstupné zdarma s registrací na e-mailu production@profitart.cz
  • 22. srpna 2021, 20.00, Kudowa Zdrój – Teatr Zdrojowy; vstupné zdarma, rezervace na rezerwacja.wydarzenie@gmail.com
  • 5. září 2021, Invalidovna – pražská premiéra

Kredity:

Scénář, koncept, účinkuje: Ewa Żurakowska
Režie: Maciej Gorczyński
Choreografie: Cécile Da Costa
Scénografie, video: Iwona Bandzarewicz
Hudba: Ewa Żurakowska, Paweł Kopeć, Katarzyna Kolczyńska - Niemierowska
Světla: Damian Kuleta 
Zvuk: Marek Dejerling
Producent: Przestrzeń Wyobraźni
Koproducent: ProFitArt, Fundacja Pałac Gorzanów
Partneři: Stowarzyszenie Kudowa, Underground klub Eden Broumov, Tibo Sound
Za podpory: Mezinárodní visegrádský fond, Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR

Kontakt pro média:

Pavla Haluzová
PR manažerka ProFitArt
pr@profitart.cz
tel: +420 603 153 630

Fotografie: 

Iwona Bandzarewicz

Vyhledat místo
Interaktivní mapa