Jiří Mědílek: Evidence

Výstavou Jiřího Mědílka pokračuje cyklus výstav v rámci projektu „Nová Terasa 2021“ v Polici nad Metují. Autor, žijící v nedalekých Martínkovicích, v Polici nad Metují představí cyklus obrazů a tisků na kovové desce s názvem Evidence. Všechny spojuje základní obrazové téma černobílých kompozic. V kontrastu těchto dvou základních barev rozehrává expozice výstavy variace kontrastů, které společně mají zřetelnou vypovídající hodnotu.
V katalogu k výstavě se můžeme dočíst: „Jiří Mědílek postupným zpřesňováním tvarů dospěl až k jasné kompozici plochy. Na první pohled se může zdát, že negoval jakýkoliv prostor, ale při bližším pohledu si divák uvědomí, že je tomu právě naopak. Zjednodušením na samotnou dřeň podstaty zaznamenává Prostor jako takový. Jeho obrazy jsou Prostorem, ne záznamem prostoru. V tom tkví cesta k uchopení a pochopení.“ Kurátorka výstavy Mgr. Martina Frydrychová k cyklu Evidence říká: „Tuhle výstavu je potřeba na sebe nechat působit. Chvíli se v expozici tiše posadit a rozhlížet se kolem sebe. A po chvíli si člověk uvědomí, že obrazy k němu téměř mluví.“
Výstava kombinuje malé tisky na kovových deskách s většími obrazy a k tomu se autor rozhodl představit i několik skic a přípravných prací. Tahle drobná nabídka pohledu „do zákulisí“ práce malíře je celkem unikátní, protože některé z vystavených exponátů budou mít návštěvníci možnost vidět vůbec poprvé.

Jiří Mědílek:
Narozen 29. 8. 1954 v Náchodě.
Samostatně vystavuje od roku 1985.
V roce 1998 mu bylo uděleno stipendium Jüdisches Museum Rendsburg.
Od roku 2002 je členem Umělecké besedy.
Žije a pracuje v Martínkovicích.
Má za sebou mnoho samostatných výstava jak v České republice (Praha, Olomouc, Ostrava, Náchod, Broumov a další), tak i v zahraničí (např. výstava v Gelrii Artgument v Montbazonu ve Francii v roce 1997, výstava v Dreikönibkirche v Drážďanech v roce 2005 nebo výstavy v Českém centru v Mnichově v roce 2003, Římě v roce 2005 nebo Miláně v roce 2011). 

Výstava obrazů a tisků
Zelený domeček, Police nad Metují
Vernisáž 5. 8. od 18 hodin
Otevřeno denně kromě pondělí 10–12 a 13–17 hodinVýstavu v rámci projektu „Nová Terasa 2021“ pořádá spolek Apeiron ve spolupráci s Muzeem papírových modelů a podporou Města Police nad Metují. Výstavy v Zeleném domečku dále podporují firmy Elpol Police a Glor.
Novou Terasu 2021 podporují: Květinářství U Petry. Zelenina Suchomel, ZUŠ Police nad Metují, Kavárna K(r)afárna a SČUG Hollar.
Vstupné dobrovolné.
Výstava potrvá do 29. 8. 2021

Fotografie z výstavy Evidence v Galerii Ferdinanda Baumanna v Praze z roku 2019 a obrazů jsou z archivu Jiřího Mědílka.

Pavel Frydrych
Apeiron z. s.
Tel: +420 722 668 564
E-mail: info@spolekapeiron.cz

Vyhledat místo
Interaktivní mapa