Festival Za poklady Broumovska míří do finále koncertem Prague Cello Quartet

Broumov | Sérii letních prázdninových koncertů festivalu Za poklady Broumovska uzavře v úterý 28. září 2021 od 18 hodin v sále Dřevník broumovského kláštera soubor Prague Cello Quartet. Online předprodej vstupenek již běží na www.zapoklady.cz.


Prague Cello Quartet

Návrat multižánrového tělesa Prague Cello Quartet tvořeného čtyřmi vynikajícími violoncellisty Petrem Špačkem, Janem Zvěřinou, Janem Zemenem a Ivanem Vokáčem přinese na pódium multifunkčního sálu Dřevník, který je součástí areálu broumovského kláštera, originální úpravy nejen nejznámějších klasických skladeb, ale i filmových melodií, jazzových, rockových a popových hitů.  Koncert je benefiční, výtěžek putuje na podporu festivalu, který jinak dobrovolné vstupné z průběhu letních koncertů věnuje tradičně na opravu kostelů broumovské skupiny. Vstupenky na koncert za 290 Kč, 690 Kč (vstupné + podepsané CD) a 990 Kč (exkluzivní místo, podepsané CD a osobní setkání s umělci s číší vína) je možné zakoupit na webu festivalu www.zapoklady.cz. Pro vstup na koncert je nutné dodržet aktuální opatření stanovená vládou.

Ohlédnutí za 16. ročníkem festivalu

Hlavní myšlenkou, která se prolnula celým festivalem, bylo Léto ve všech jeho podobách, připomněli jsme i 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Festival objednal premiérové skladby u rezidenčního skladatele Tomáše Illeho a představil novinku v podobě dalších rezidentur – violoncellisty Jiřího Bárty a hornistky Zuzany Rzounkové. Přivítali jsme umělce světového renomé – pianista Boris Giltburg, zahraniční komorní soubory i sólisty – slovenské Moyzesovo kvarteto, polské The Six & Sax Duo, hornisty  z Německa a Maďarska Jörga Brücknera, Szabolcse Zempléniho, i jejich české kolegy – Filharmonii Hradec Králové s dirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem, mezzosopranistkou Ester Pavlů a houslistou Kristianem Mráčkem, Trio Českého rozhlasu se Svatoplukem Schullerem, klarinetistu Milana Poláka, klavíristky Terezii Fialovou a Janu Goliášovou, soubory Victoria Ensemble, Cimbálovou muziku Milana Broučka se zpěvačkou Michaelou Katrákovou nebo Epoque Quartet s duem Siempre Nuevo.

Festival roste, udržuje svou stálou „reprezentativní základnu“ v kostelích broumovské skupiny, ale rozšiřuje své působení i mimo nádherné církevní stavby a objevuje pro publikum nová kouzelná místa broumovského regionu,“ dodává k letošnímu ročníku ředitelka festivalu Tereza Kramplová. Kromě open air koncertu Cimbálové kapely Milana Broučka na kopečku v Hejtmánkovicích také festival představil koncem srpna programovou novinku – dvoudenní koncentrovaný doprovodný program v broumovském klášteře, který nabídl prohlídky kláštera s mini koncerty Tria Braunensis, představení pro děti v podání Naivního divadla Liberec, koncerty kytaristy Alexandra Glize a Bachovskou noc za svitu svíček s Jiřím Bártou.

Letní koncerty festivalu si přišlo do barokních kostelů vyslechnout přes 2000 návštěvníků, kteří na dobrovolném vstupném přispěli celkovou částkou 164 266 Kč. Ta bude putovat poměrem na opravu kostelů broumovské skupiny, do teplické i polické farnosti. Výtěžek z prvního koncertu do tohoto čísla není zahrnut a byl na základě dohody organizátorů, sponzorů a farnosti na místě zdvojen a zaslán prostřednictvím Nadace Via a Diecézní Charity Brno na moravské obce postižené tornádem. Jednalo se o téměř 50 tisíc Kč.

Nad 16. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu kardinál Dominik Duka OP, ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 16. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Naše Broumovsko a Katolický týdeník.Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Kateřina Ostradecká
Za poklady Broumovska
Agentura pro rozvoj Broumovska
Tel: +420 491 521 283, +420 723 282 214
E-mail: katerina.ostradecka@broumovsko.cz

Vyhledat místo
Interaktivní mapa