Devátý ročník Letních hornových kurzů Broumov překonal očekávání organizátorů, na akci míří účastníci z Japonska, Jižní Koreje a Réunionu

Broumov | Celkem 85 účastníků z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Ukrajiny, Itálie, Japonska, Jižní Koreje, Réunionu a Německa přivítají letošní Letní hornové kurzy, které proběhnou od neděle 30. července do soboty 5. srpna v broumovském klášteře. Kurzy se řadí mezi největší evropské akce podobného charakteru a během týdne nabídnou veřejnosti koncerty účastníků i lektorů. V premiéře a v obsazení 85 lesních rohů zazní i „Halali“ rezidenčního skladatele festivalu Za poklady Broumovska Jana Kučery.
Na první srpnový týden přichystaly Letní hornové kurzy pro veřejnost koncerty mladších i starších účastníků, všechny v areálu broumovského kláštera. Středeční koncert 2. srpna se uskuteční v rámci festivalu Za poklady Broumovska v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích. Před samotným koncertem zazní tradičně premiéra Halali v obsazení 85 lesních rohů letošního rezidenta festivalu Za poklady Broumovska Jana Kučery, a novinkou bude též vystoupení Jihočeských trubačů – hráčů na lesnice.
Stalo se již tradicí, že rezidenční skladatel festivalu napíše i skupinové Halali pro Letní hornové kurzy. Těší mě, že rozvíjíme myšlenku vytváření nového repertoáru pro lesní roh a spolupracujeme se skvělými skladateli – letos to je Jan Kučera, v minulých letech například Kryštof Marek nebo Tomáš Ille,“ říká zakladatelka kurzů hornistka Zuzana Rzounková a dodává: „Letošní zájem o kurzy překonal naše očekávání a jsem nesmírně šťastná, že kurzy lákají účastníky i z tak vzdálených zemí, jako jsou Jižní Korea, Japonsko nebo Réunion. Zároveň myslíme i na naše nejbližší sousedy a například přivítáme i studenta z Ukrajiny, kterému jsme nabídli účast na kurzech formou stipendia.“
Lektorskou základnu tvoří domácí lektoři – zakladatelka a garant kurzů Zuzana Rzounková, sólohornistka Pražských symfoniků a pedagožka JAMU, sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, proděkan JAMU Brno prof. Jindřich Petráš, první hornista Pražských symfoniků Martin Sokol, pedagožka polické a broumovské ZUŠ Lenka Němcová a profesor Pražské konzervatoře a vedoucí skupiny lesních rohů Pražských symfoniků Petr Hernych. Klavírní doprovod zajišťují pianistky Jana Goliášová, Kamila Kolářová a Mio Sakamoto. Atraktivitu kurzů dotvářejí dva zahraniční hosté –italský hornista a pedagog Luca Benucci, působící jako první hornista Maggio Musicale Fiorentiono, profesor na Fiesole Music School Foundation, umělecký ředitel Italian Brass Week a prezident italské Brass Network a Club del Corno. Dalším hostem je prof. Christian Lampert, pedagog na hudebních akademiích v Baselu a Bernu, který působil jako první hornista frankfurtské opery, Radio Sinfonie Orchester a orchestru Bayreuther Festspiele. Je prezidentem mezinárodní hudební soutěže v Markneukirchen. Oba lektoři mají v plánu zařadit do programu masterclassy s tématy dechových technik, zvládání trémy atd.

Letní hornové kurzy se za osm let trvání staly v evropském měřítku důležitou a oblíbenou akcí, poslední roky překonává účast osmdesátku účastníků z celé Evropy. Kurzy probíhají celý týden v areálu národní kulturní památky broumovského kláštera a nabízí účastníkům kromě individuálních lekcí také lekce komorní hry, masterclassy zahraničních lektorů, výstavu lesních rohů firem Amati Kraslice, Brass Studio Prague Arnold Kinkal, Hans Hoyer Horn a Clarina Music, Tománek nátrubky nebo mimohudební program jako návštěvu Biofarmy Bošina, koncert na terapeutický gong v provedení Petra Kohla nebo prohlídku klášterních prostor.

Hlavními partnery Letních hornových kurzů jsou a akci laskavě finančně podporují: Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov, Státní fond kultury ČR, Nadační fond Stadler-Trier, Amati Kraslice, Brass Studio Prague Arnold Kinkal, Clarina Music, Ekofarma Bošinovi a pan Zdeněk Kučera.

Tereza Kramplová
Za poklady Broumovska / Letní hornové kurzy
www.letnihornovekurzy.cz www.zapokladycz
Tel: 731481309
Email: tereza.kramplova@zapoklady.cz

 
Vyhledat místo
Interaktivní mapa