Co nového v bunkru na Turově?

Přinášíme pohled do činnosti a aktivit Klubu vojenské historie T-S 19 Turov, který se pečlivě stará o rekonstrukci této předválečné stavby z roku 1938.

„Rok 2021 byl pro nás s ohledem na tvrdý lockdown na jaře letošního roku velmi složitý. Ve sdružení máme členy i z velmi odlehlých obcí a měst, jako je Brno nebo Tábor. Při uzávěře okresů jsme tak pracovali v užším kruhu zejména u počítače a v dílně,“ otevírá téma roku 2021 předseda sdružení Jakub Joudal.

Na jaře tak bunkráci z Turova zejména tiskli na 3D tiskárně komponenty pro funkční repliku dobové elektroinstalace v objektu a na zakázku vyráběli pro kolegy z ostatních sdružení repliky maskovacích ok. „Ihned po uvolnění opatření jsme se na objektu sešli a pracovalo se zejména na dobové elektroinstalaci a rekonstrukci ve filtrovně a strojovně. Původní izolaci spolu s patinou jsme vytvořili i na potrubí pro odtah spalin z provozu dieselagregátu. Mrzela nás jen neúčast návštěvníků, které jsme mohli začít provádět za dodržení hygienických nařízení až v letních měsících,“ pokračuje místopředseda spolku Jan Joudal.

Členům místního KVH bohužel v létě nepřálo ani počasí: „Je už takovou nepříjemnou tradicí, že nám v létě vždy alespoň jedna pracovní akce celá proprší, a my se tak musíme věnovat práci jen uvnitř a ta venku stojí,“ okomentoval letní strasti člen KVH Martin Flieger. Navzdory složitým podmínkám a nepříznivému vlivu počasí se podařilo v letošním roce vně objektu přesunout zázemí pro členy spolku dále od objektu, pravidelně udržovat zeleň, umístit nové kontejnery na tříděný odpad pro návštěvníky objektu a uvnitř objektu téměř dokončit trvalou elektroinstalaci v horním patře a osadit nové dobové zárubně do levé střelecké místnosti a ubikace velitele objektu.

V novém roce plánují turovští bunkráci pokračovat v dobové elektroinstalaci v celém spodním patře, kde je v plánu i úplná rekonstrukce místnosti zemní telegrafie. Vně objektu by rádi místní nadšenci pokračovali ve výstavbě repliky protipěchotní překážky. Přesvědčit se o tom budete moci vždy poslední víkend v měsíci od března do listopadu v pravidelných otevíracích hodinách.

Text: Jan Vachtl

Vyhledat místo
Interaktivní mapa