Běsi spisovatele Dostojevského ožijí v divadelní inscenaci v broumovském klášteře

Broumov – Ve čtvrtek 16. prosince v 19:00 se v broumovském klášteře v sále Kreslírna uskuteční premiéra divadelní inscenace „Běsi (krásy)“ na motivy románu ruského velikána F. M. Dostojevského. Režisérem představení je Petr Lanta. Vstupenky jsou již v předprodeji.

Inscenace vychází ze slavného románu ruského dramatika F. M. Dostojevského "Běsi" (1871), který představuje jeden z vrcholů jeho tvorby. Divadelní představení o délce cca 100 minut vzniklo speciálně pro klášter Broumov v podání souboru Nová Krása (Společnost Dr. Krásy) a navazuje na zde uvedenou českou premiéru Wojtylova Vyzařování otcovství. Pražská premiéra se uskuteční ve Vile Štvanice.

„Dramatizace podobně jako román není pouhou „černou kronikou“ vyvolávající depresivní stavy (viz – známý obraz Emila Filly), Běsi (krásy) jsou plné ironie a humoru, ale také vášní a touhy po nalezení životní harmonie. Do jisté míry také reflektují rozdíl mezi východním a západním myšlením,“ komentuje inscenaci její režisér Petr Lanta.

O režii a dramatizaci se postaral Petr Lanta spolu s dramaturgy Jindřichem Veselým a Natálií Volkovou, výpravu má na starosti Petr Vaněk, za hudbou stojí Dan Červinka aj. Hrají: Richard Fiala, Lucie Zachovalová, Kryštof Nohýnek, Gábina Pyšná, Alžběta Petrová, Jan Táborský, Jiří Novotný, Iva Jakimiv, Milada Vyhnálková, Dan Červinka, Ivan Kühnmund, Libor Novák, Dušan Hübl, Petr Vaněk, Hana Beranová, Mirek Beier aj.

Vstupenky za 150 / 90 Kč (studenti, senioři) je možné zakoupit na smsticket.cz, nebo na pokladně prohlídkového okruhu broumovského kláštera. Pořádá Vzdělávací a kulturní centrum Broumov. Vznik inscenace podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Královéhradecký kraj.

Kateřina Ostradecká
Agentura pro rozvoj Broumovska
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov
Tel: +420 491 521 283, +420 723 282 214
E-mail: katerina.ostradecka@broumovsko.cz

Vyhledat místo
Interaktivní mapa