Začátek: 27. 7. 2024, 08:00

 

Délka trasy vycházky: 2,2​ km 
Odhadovaná doba: cca 2,5 hodiny
Orientační převýšení trasy: 163 m

Náročnost trasy: lehká / střední


Prohlédněte si trasu na mapě

GPS souřadnice:
50°36'54,951"N
16°7'22,162"E

 
REZERVUJTE SI ÚČAST na:
nebo tel. +420 731 767 221
 
Vstupné: 
dospělí: 200,- Kč, děti od 7 do 15 let: 100,- Kč
 
Maximální počet účastníků: 30

Komentovaná prohlídka Adršpašských skal s geologem a horolezcem

V rámci rozšířené prázdninové nabídky máte jedinečnou možnost vydat se na netradiční prohlídku Adršpašských skal v doprovodu na slovo vzatých odborníků - místního horolezeckého znalce a "pískaře" Pavla Lisáka a geologa Národního geoparku Broumovsko Stanislava Staříka. Cestou pískovcovým skalním městem se od nich dozvíte mnohé zajímavosti z výjimečně bohaté horolezecké a geologické historie Adršpašských skal. 

Průvodci vám během cca dvouapůlhodinové komentované prohlídky mimo jiné prozradí, kde se ve zdejším kraji vzaly mohutné vrstvy pískovců, jak z nich za miliony let příroda vypreparovala labyrinty skalních měst, proč jsou skály různých barev a tvarů, jací živočichové obývali teplé druhohorní moře, jak a kdy byly které skalní věže pojmenovány nebo poprvé zlezeny, které zdejší horolezecké cesty jsou nejnáročnější a proč, nebo kteří věhlasní horolezci začínali svoji sportovní kariéru na místních pískovcových stěnách.

Místo konání
Adršpach

Adršpach

V nejstarších dobách byla oblast v níž se nacházejí Adršpašské skály jediným ohromným pralesem. Celý komplex hraničních hor včetně Krkonoš i Orlických hor byl od dob Římanů nazýván Hercynským lesem. Pohraničním hvozdem procházela, nepochybně již od pravěku, stará cesta vedoucí z polabské nížiny přes východočeskou sídlištní oblast Brankou u Náchoda do kladské kotliny a odtud dále až k pobřeží Baltického moře k vyhledávaným nalezištím jantaru. Z okolí Svaté hory v blízkosti Adršpachu pochází ojedinělý nález klenuté mísy a několika zlomků keramiky z mladší doby laténské.

Detail místa
Vyhledat místo
Interaktivní mapa