Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů)

umístění
Základní informace

  • Náročnost: 2
  • Doporučené kolo: silniční, treking

Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů)

Trasa volně navazuje na trasu 4. Výchozím bodem je rozcestník Teplice nad Metují u náměstí, pod železničním viaduktem (informace viz TRASA 3).

Vydáme se po modré značce, po úzké pěšině podél řeky Metuje a po 2 km se napojujeme na hlavní silnici. Zde odbočujeme vlevo, pokračujeme po silnici, pod železniční viadukt a za ním na křižovatce odbočíme vlevo, směrem na Meziměstí.

Projíždíme obcí Bohdašín, za železničním přejezdem mírně stoupáme a následně sjíždíme z táhlého kopce, okolo železniční zastávky Bohdašín až na silniční křižovatku. Zde odbočujeme vlevo a pokračujeme z kopce do Vernéřovic. Nabízí se nám pohled na vernéřovický kostel sv. Michaela Archanděla. Kostel, vybudovaný v letech 1719–1720, je dominantou obce.

Bližší informace poskytuje tabule, umístěná u hřbitovní zdi. Projíždíme celou obcí Vernéřovice (možnost občerstvení) a přijíždíme na křižovatku u Meziměstí. Odbočujeme vlevo a dostáváme se do centra Meziměstí (možnost občerstvení, bližší informace viz TRASA 1).

Z křižovatky na náměstí sledujeme modré turistické značení – přes železniční přejezd se dostáváme k tzv. zámečku přestavěnému podle projektu K. I. Dientzenhofera a z křižovatky mírně stoupáme do obce Vižňov. Zhruba uprostřed vesnice stojí po levé straně nad silnicí kostel sv. Anny. Stavba byla dokončena v roce 1728. Bližší informace poskytuje informační panel u vchodu.

Do Meziměstí k zámečku se vracíme stejnou cestou, na křižovatce odbočujeme doleva, napojujeme se na cyklotrasu č. 4020 a pokračujeme do Ruprechtic. Ze silnice za Meziměstím se nám po levé straně nabízí výhled na Ruprechtický Špičák s rozhlednou (880 m n.m.), nejvyšší vrchol Javořích hor.

Na křižovatce na dolním konci Ruprechtic stojí kostel sv. Jakuba Většího, jehož stavba byla zahájena v roce 1720. Zvonice z 2. pol. 16. stol. slouží jako hřbitovní brána. Bližší informace o této stavbě poskytuje panel u vchodu na hřbitov. Od kostela sjíždíme dolů, přes železniční přejezd a na první křižovatce uhýbáme doleva.

Stále kopírujeme cyklotrasu č. 4020 – projíždíme celou obcí Hynčice a pokračujeme až na křižovatku Olivětín – Heřmánkovice. Zde odbočujeme vlevo, stoupáme obcí Heřmánkovice ke kostelu Všech svatých, který stojí na mírném návrší (více informací poskytuje panel u vchodu na hřbitov, též viz TRASA 2).

Od kostela pokračujeme stále po místní komunikaci až k rozcestníku Heřmánkovice, kde se napojujeme na modře značenou cyklotrasu. Zahýbáme doprava a po úzké asfaltové cestě stoupáme až na křižovatku k rozcestníku pod osadou Janovičky (z křižovatky do centra osady zajížďka 1,5 km, možnost občerstvení).

Janovičky (660 m n. m.) jsou typickou rekreační osadou na hranicích s Polskem, z horního konce osady se nám nabízí výhledy na Broumovskou kotlinu, pásmo Broumovských stěn a Krkonoše. Od rozcestníku na křižovatce pod Janovičkami odbočujeme vpravo a sjíždíme přes Benešov do Olivětína k místnímu pivovaru.

Zde se připojujeme na cyklotrasu č. 4020, po které příjíždíme až do Broumova (možnost občerstvení). Cestou se nám nabízí pěkné pohledy na broumovský klášter. V Broumově na křižovatce Otovice – Šonov – Broumov uhýbáme vpravo do centra města, přes železniční přejezd a řeku Stěnavu se dostáváme k rozcestníku s městským značením, odbočujeme doprava a stoupáme vzhůru kolem kostela sv. Václava na broumovské náměstí.

Vyhledat místo
Interaktivní mapa

Tipy z katalogu

Broumovské stěny I.

Broumovské stěny I.

rozcestník Mírové náměstí – Broumov, hřbitovní kostel – Křinice, rozcestník bývalá kovárna (2 km) – Jalovčinec – Zaječí rokle, rozcestník (6 km) – rozcestník Pod Kamennou bránou – Kamenná brána – rozcestník Pod K. bránou – rozcestník U Koruny – Koruna (10 km) – rozcestník U Koruny – rozcestník Zelený hájek – rozcestník K Hájku – rozcestník Nad Slavným – Slavný – rozcestník Suchý Důl – rozcestník Ochoz – Police n. M., náměstí (19 km

Cesta Rájem aneb přes Ameriku do Broumova

Cesta Rájem aneb přes Ameriku do Broumova

Broumovské náměstí, rozcestník Stará radnice – rozcestník Ráj (4 km) – Laudonova kaple (7 km) – Jetřichov (7, 5 km) – křižovatka pod Pasy (11 km) – rozcestník Pod Pasy (11, 5 km) – kaple sv. Huberta (13 km) – Amerika, rozcestník Křinice (15 km) – kaple sv. Anny – rozcestník Martínkovice (20, 5 km) – rozcestník chata Pod Korunou (22 km) – rozcestník Martínkovice (25 km) – okolo letiště – broumovské náměstí (30 km)