Web: www.zamek-ratiborice.cz
GPS souřadnice:
50°24'53,515"N
16°3'9,088"E

Babiččino údolí v Ratibořicích

+ z Broumova jen 40 km 
+ vhodné pro všechny věkové kategorie 
+ ideální kombinace pro milovníky památek i přírody 
+ občerstvení a restaurace v místě 

Zámek
Sousoší

Kdo by neznal román Babička nejslavnější české spisovatelky Boženy Němcové? Udělejte si celodenní výlet do kouzelného Babiččina údolí u České Skalice a vraťte se do doby Barunčina mládí. V romantickém údolí řeky Úpy můžete obdivovat Staré bělidloRudrův mlýn s vodním mandlem, sousoší babičky s vnoučaty i renesanční zámek Ratibořice s anglickým parkem. Za návštěvu stojí i nedaleký Rýzmburk s altánem nad řekou. 

Ve díle Babička vzpomíná Božena Němcová na dětství v Ratibořicích a na svou babičku, laskavou a moudrou ženu a rádkyni. Zavzpomínejte i vy na postavy dobře známé z knihy i filmu – na vnoučata Barunku, Adélku, Viléma a Jana a jejich psy Sultána a Tyrla, na šlechetnou paní kněžnu (Kateřina Vilemína Zaháňská) a její schovanku Hortensii, nebo na tragickou postavu Viktorky.  

Babiččino údolí je nejen národní kulturní památkou, ale je také ceněno jako přírodní lokalita. Díky výskytu vzácné květeny a mnoha chráněných živočichů bylo vyhlášeno rovněž jako národní přírodní památka. 

V místě se celoročně koná řada kulturních akcí. Je zde restaurace i stánky s občerstvením. Parkoviště u zámku a u Panského hostince za poplatek.  

Ratibořice najdete 4 km od městečka Česká Skalice v okrese Náchod.   

Vyhledat místo
Interaktivní mapa