Přes Bukovou horu a okolo Křížového vrchu do Adršpachu

umístění
Základní informace

  • Náročnost: 3
  • Doporučené kolo: MTB

Přes Bukovou horu a okolo Křížového vrchu do Adršpachu

Výchozím bodem je rozcestník Teplice nad Metují u náměstí, pod železničním viaduktem (informace viz TRASA 3). Od rozcestníku se vydáme po červené turistické značce, okolo Informačního centra, ve směru Vernéřovická studánka. Po cca 300 m od výchozího místa odbočíme vpravo.

Projíždíme místní částí Horní Teplice, kde se napojujeme na panelovou cestu a stoupáme. Po cca 1,5 km se z panelové cesty odpojujeme a polní cestou přijíždíme k rozcestníku U Nového dvoru. Od rozcestníku pokračujeme do kopce k březovému hájku, stále po červené.

Z vrcholku kopce sjíždíme úvozem na lesní cestu, po které se dostáváme k Vernéřovické studánce s bývalou kapličkou z r. 1878, bývalému poutnímu místu. Od rozcestníku Vernéřovická studánka pokračujeme po žluté značce směrem na Bukovou horu. Písčitá, místy mírně kamenitá cesta nás vede cca 1,5 km lesem až na rozcestí u seníku, kde odbočíme vlevo a prudce stoupáme na Bukovou horu (693 m n. m.).

Přijíždíme k rozcestníku Buková hora. Vlevo u cesty stojí informační tabule s popisem událostí, ke kterým zde došlo na konci II. světové války, během odsunu sudetských Němců. Na okraji lesa stojí pískovcový památník obětem této události – Kříž smíření.

Od rozcestníku Buková hora pokračujeme po žluté turistické značce do Zdoňova. Cesta vede převážně lesem a kopíruje červeně značenou cyklotrasu. Po 3,5 km jízdy odbočíme vpravo, na žlutou turistickou značku a sjíždíme k chatové osadě ve Zdoňově (možnost občerstvení), u hraničního přechodu do Polska.

V obci Zdoňov stojí za pozornost původně gotický kostel Nejsvětější Trojice ze 14. st., který byl později přestavěn do renesanční podoby. U kostela je umístěna tabule, kde se o něm dočteme více informací. Sjedeme na silnici k rozcestníku a odbočíme doleva.

Sledujeme žlutou turistickou značku, po které projedeme téměř celý Zdoňov. Po necelých 4 km, u zrekonstruované zelené roubené chalupy, uhýbáme doprava, na cestu mezi louky. Cesta vede přes pastviny a u mohutné lípy zahýbá směrem vlevo. Strmým stoupáním se dostáváme až pod přírodní rezervaci Křížový vrch, k rozcestníku Pod Křížovým vrchem.

Zde můžeme odbočit a pěšky(!) vystoupat podél křížové cesty až na vrchol Křížového vrchu, ze kterého jsou krásné výhledy na Adršpašské skály, Vraní hory a za dobré viditelnosti i Krkonoše (nutno vrátit se stejnou cestou zpět). Křížovou cestu tvoří litinové reliéfy ze 17. st., vsazené do skal.

Od rozcestníku Pod Křížovým vrchem sjíždíme k rozlehlému parkovišti u vstupu do Adršpašských skal (možnost občerstvení), k rozcestníku Adršpach. Zde máme možnost vydat se na prohlídku skal. Placený prohlídkový okruh skalním městem vychází od hotelu Lesní zátiší a měří cca 3,5 km.

Adršpašské skalní město je tvořeno převážně soustavou izolovaných skalních věží a pilířů. Adršpašsko-teplické skály jsou největším celistvým skalním městem v ČR a jsou i evropsky proslulým pojmem. Od rozcestníku Adršpach pokračujeme po červené značce do Teplic nad Metují. Další varianta: do Teplic n. M. po trase 7.

Vyhledat místo
Interaktivní mapa

Tipy z katalogu

 Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů)

Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů)

Trasa Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů) začíná na náměstí v Teplicích nad Metují. Z náměstí dále pokračujete přes železniční stanici Bohdašín ke kostelu sv. Michaela ve Vernéřovicích. Poté pojedete do Meziměstí a odtud ke kostelu sv. Anny ve Vižňově. Odtud, zpět přes Meziměstí, se dostanete ke kostelu sv. Jakuba Většího v Ruprechticích. Odtud pojedete přes Hynčice a Heřmánkovice na Janovičky. Z Janoviček pak pojedete přes Olivětín na náměstí v Broumově.

Broumovské stěny I.

Broumovské stěny I.

rozcestník Mírové náměstí – Broumov, hřbitovní kostel – Křinice, rozcestník bývalá kovárna (2 km) – Jalovčinec – Zaječí rokle, rozcestník (6 km) – rozcestník Pod Kamennou bránou – Kamenná brána – rozcestník Pod K. bránou – rozcestník U Koruny – Koruna (10 km) – rozcestník U Koruny – rozcestník Zelený hájek – rozcestník K Hájku – rozcestník Nad Slavným – Slavný – rozcestník Suchý Důl – rozcestník Ochoz – Police n. M., náměstí (19 km

Cesta Rájem aneb přes Ameriku do Broumova

Cesta Rájem aneb přes Ameriku do Broumova

Broumovské náměstí, rozcestník Stará radnice – rozcestník Ráj (4 km) – Laudonova kaple (7 km) – Jetřichov (7, 5 km) – křižovatka pod Pasy (11 km) – rozcestník Pod Pasy (11, 5 km) – kaple sv. Huberta (13 km) – Amerika, rozcestník Křinice (15 km) – kaple sv. Anny – rozcestník Martínkovice (20, 5 km) – rozcestník chata Pod Korunou (22 km) – rozcestník Martínkovice (25 km) – okolo letiště – broumovské náměstí (30 km)