Ohlasy podzimní fotosoutěže Geoparku Broumovsko

Ohlasy podzimní fotosoutěže Geoparku Broumovsko

Ohlasy podzimní fotosoutěže Geoparku Broumovsko 

V období od září do prosince loňského roku proběhla fotosoutěž, jejímž cílem bylo přimět milovníky přírody a turistiky k poznávací návštěvě zajímavých geologických lokalit Geoparku Broumovsko a zachytit fotograficky své zážitky a postřehy z těchto neobyčejných míst našeho regionu. Sešla se nám řada opravdu originálních záběrů a potěšujících příspěvků, komentujících dobrodružné výpravy za přírodními zajímavostmi Broumovské vrchoviny. Pro ilustraci zájmu o tuto formu turistiky a neskrývaného nadšení z nových objevů překvapujících fenoménů nejen neživé přírody se s Vámi rádi podělíme o část jednoho ze zaslaných příspěvků mladého přírodovědce z Náchoda. 

„Ve skalách jsem s rodinou zažil vskutku nemalou hromadu zážitků a nyní si velice cením účasti ve Vaší soutěži. "Tento podzim zdá se mi poněkud úžasný..." pravím a mockrát děkuji za poskytnutou možnost vyrazit si na nejeden výlet do krajiny kamenné krásy. 

Nyní mi prosím dovolte trochu pořečnit o naší zdárné cestě ke třem soutěžním fotografiím (částečně hovorovým jazykem) (tady bude odkaz) . 

Vše mohlo začít až někdy na začátku října, kdy studentům náchodského gymnázia přeposlal ředitel zprávu o pořádání Vaší soutěže. Okamžitě jsem té výzvě podlehl a počal jsem plánovati, kde-co-jak vyfotit. S milou společností mé rodiny jsem ještě tentýž měsíc vyjel na Broumovské stěny a obešel si okruh Hvězda - Supí hnízdo - Kovářova rokle - Hvězda. Nepršelo, jen bylo zataženo, až ke konci začalo trochu poprchávat. Během cesty jsem odlovil pár keší (jsem nadšený kačer [hráč Geocachingu]) včetně "earthcache" - keš zabývající se právě geologií. Fotografii, kterou Vám za tuto lokalitu posílám - Broumovské stěny.jpg - fotila má sestra na vyhlídce "Skalní divadlo" a jsem na ni já coby "geolog-experto-laik". Toho si však tak moc nevšímejte - podívejte se na tu koláž stromů a vrcholků mohutných skal v pozadí. Jako když moře rudých plamenů pohltí nebohé skalní solitéry. Možná to může někomu připadat přímo jako výjev z hořící pláně (s trochou obraznosti). Hlavně cítím tu mocnou převahu ostré oranžové nad studenou šedou a zelenou. V popředí musím zmínit aspoň břízu na pravém okraji, která dělá pěkný kontrast v poměru s tmavou skálou. Turistická značka v levé polovině je jen pěkným detailem. Jinak kvalita snímku není závratná, to je vidět na první pohled. Ale zážitky, to je hlavní, ty jsou nedocenitelné. 

Později, konkrétně minulou sobotu, jsme vyrazili na menší procházku do Stárkova. Ještě cestou jsme se stavili u pramene U Vavřenů ve Velkém Dřevíči. Projíždíme tudy sice párkrát do roka, avšak tohoto místa jsme si dřív ani nevšimli. Byli jsme naprosto překvapeni, když jsme spatřili tento poklad ukrytý hned u silnice. Průzračná voda, zastřešení z mohutných kmenů, romantická posezení, malé ohniště a mnoho dalších aspektů tvoří tento kout vskutku malebným, ba i ohromujícím, málokde by se takového pramene našlo. Jako vrchol bych považoval zážitek, kdy jsme společně spatřili v prostoru prameniště mloka skvrnitého. Nyní už je u nás velice vzácný, proto jsme v údivu pouze sledovali jeho ladný pohyb..., ...a nikdo ho nevyfotil. Nakonec jsem vybral fotku pramene z pohledu od koryta potoku, má to podle mě pěknou kompozici. 

Čili ze Dřevíče jsme pokračovali do Stárkova a za krásného slunného podzimního dopoledne vystoupali po úbočí Vysáku až na vyhlídku. Cestou jsem pořídil pár zajímavých výtvorů, nejvíce se mi líbil pohled do rokle, kde hlavní linii tvoří horní horní kraj odkryté horniny. Oceňuji na ni vyváženost barev i stromy, které tvoří svislé osy. Počasí nám přálo a výlet se velice vydařil. Z vyhlídky Vám zasílám panorama výhledu na Stárkov, pohled na vyjímečnou krajinu Broumovska je skutečný dar od Boha. Abych přiznal, cesty a pěšiny byly většinou při našich výletech alespoň schůdné, avšak v případě polní cesty z Vysáku na Solovický dvůr tomu tak nebylo. Rozbahněná stezka mohla sloužit jako stezka jen povrchně, ale my jsme se s tím už vypořádali. Vy aspoň můžete zhlédnout fotografii "Cestou....jpg" a porovnat své zkušenosti se stezkami s tímto kuriózním exemplářem. Jménem celé rodiny Vám děkujeme za zážitky!“ 

Tobiáš M.

Vyhledat místo
Interaktivní mapa