Bílou stopou přes Broumovské stěny

umístění
Základní informace

  • Náročnost: 2

Bílou stopou přes Broumovské stěny

Upravovaná lyžařská trasa začíná na parkovišti pod Pasy (u hlavní silnice Broumov – Police n. M.), u turistického odpočivadla. V tomto místě se zároveň ze silnice odpojuje červená cyklostezka č. 4000. Cca 500 m od výchozího bodu trasy (pod křižovatkou s odbočkou na Teplice n. M.) je autobusová zastávka, která je v jízdním řádu uváděna jako Jetřichov, rozcestí.

Od parkoviště po 1,5 km dojedeme mírně zvlněnou lesní cestou ke kapli sv. Huberta, která je součástí křížové cesty. Pokračujeme sjezdem k informační tabuli cyklotrasy a dále po rovině až k okraji lesa nad obcí Křinice. Přes les přijedeme na rozcestí s místní komunikací.

Trasa dál stoupá vpravo do Ameriky (možnost občerstvení), odkud pokračuje po kraji lesa – na úpatí Broumovských stěn – do Martínkovic. Z cesty jsou pěkné výhledy na Broumovskou kotlinu a hraniční Javoří hory. V tomto úseku trasy nejsou žádná značná převýšení. Zhruba po 3,5 km od rozcestníku u Ameriky začíná za zatáčkou stoupání, po kterém následuje prudší sjezd.

Během sjezdu míjíme kapli u křížové cesty stojící na okraji lesa a přes Martínkovický potok se dostaneme na místní komunikaci k rozcestníku na horním konci obce Martínkovice. V Martínkovicích stojí za pozornost chov daňků a muflonů. Na rozcestí odbočíme vpravo, opouštíme místní komunikaci a stoupáme okolo rozcestníku Pod Velkou kupou po modře značené cyklotrase.

Cesta stoupá zpočátku mírně, později je stoupání namáhavější, celkem cca 1,5 km. Dostáváme se až pod vrchol Koruny (769 m n. m.), který objedeme po vrstevnici. Nad námi se tyčí příkré skalní stěny tohoto výrazného vrcholku.

Vlevo pod námi se otevírá výhled na velkou část Broumovské kotliny s obcemi Božanov a Martínkovice. Následuje další prudší stoupání, přibližně 300 m dlouhé, které nás přivede na rozcestník Pod Božanovským Špičákem. Po značení modré cyklotrasy stále pokračujeme až k dalšímu rozcestníku. Následuje poslední stoupání, které nás zavede na Pánův kříž k turistickému přístřešku a rozcestníku.

Zde, u Pánova kříže, začíná okružní trasa vedoucí mezi skalními útvary a vyhlídkami (žluté značení), která nás dovede na Božanovský Špičák (773 m n. m. – nejvyšší bod Broumovských stěn). Z vyhlídky na Božanovském Špičáku doporučujeme vrátit se k Pánovu kříži stejnou trasou, kterou jsme přijeli, okolo skalních útvarů Velbloud a Kovadlina (úsek z Božanovského Špičáku dále po směru žlutého značení není na lyžích sjízdný, jedná se o velmi členitý a skalnatý terén). Z Pánova kříže sjíždíme do obce Slavný (možnost občerstvení).

Ze Slavného lze po upravené trase pokračovat do Police nad Metují (6 km): sjíždíme k Barešovu kříži mezi obcemi Suchý Důl a Bělý. Od rozcestníku Barešův kříž krátce stoupáme k dalšímu kamennému křížku. Odtud je pěkný pohled na stolovou horu Ostaš a odtud také následuje mírný sjezd táhlým úvozem do Police n. M., k polygonální stodole u Správy CHKO Broumovsko.

Vyhledat místo
Interaktivní mapa

Tipy z katalogu

 Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů)

Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů)

Trasa Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů) začíná na náměstí v Teplicích nad Metují. Z náměstí dále pokračujete přes železniční stanici Bohdašín ke kostelu sv. Michaela ve Vernéřovicích. Poté pojedete do Meziměstí a odtud ke kostelu sv. Anny ve Vižňově. Odtud, zpět přes Meziměstí, se dostanete ke kostelu sv. Jakuba Většího v Ruprechticích. Odtud pojedete přes Hynčice a Heřmánkovice na Janovičky. Z Janoviček pak pojedete přes Olivětín na náměstí v Broumově.

Broumovské stěny I.

Broumovské stěny I.

rozcestník Mírové náměstí – Broumov, hřbitovní kostel – Křinice, rozcestník bývalá kovárna (2 km) – Jalovčinec – Zaječí rokle, rozcestník (6 km) – rozcestník Pod Kamennou bránou – Kamenná brána – rozcestník Pod K. bránou – rozcestník U Koruny – Koruna (10 km) – rozcestník U Koruny – rozcestník Zelený hájek – rozcestník K Hájku – rozcestník Nad Slavným – Slavný – rozcestník Suchý Důl – rozcestník Ochoz – Police n. M., náměstí (19 km

Cesta Rájem aneb přes Ameriku do Broumova

Cesta Rájem aneb přes Ameriku do Broumova

Broumovské náměstí, rozcestník Stará radnice – rozcestník Ráj (4 km) – Laudonova kaple (7 km) – Jetřichov (7, 5 km) – křižovatka pod Pasy (11 km) – rozcestník Pod Pasy (11, 5 km) – kaple sv. Huberta (13 km) – Amerika, rozcestník Křinice (15 km) – kaple sv. Anny – rozcestník Martínkovice (20, 5 km) – rozcestník chata Pod Korunou (22 km) – rozcestník Martínkovice (25 km) – okolo letiště – broumovské náměstí (30 km)