Adršpach: příběh hradu na místě dnešní vyhlídky

Adršpach: příběh hradu na místě dnešní vyhlídky

Jsou místa doslova protkaná staletou historií. Jedním z nich je vyhlídka na Starozámeckém vrchu. Právě na tomto místě, na skalní plošině cca 2 km západně od dnešní obce Adršpach, totiž stával hrad Adršpach. Na severní straně byl chráněn kolmou skalní stěnou a z ostatních stran strmými, zalesněnými a těžko přístupnými stráněmi.

První zmínka o hradu pochází z roku 1355 v Majestas Carolina Karla IV. V roce 1354 se dostal do rukou Hanuše z Adršpachu. Později se majitelé často měnili. Za husitských válek se hradu zmocnil hejtman Jan Krušina z Lichtemburka a držel jej v letech 1428–1434. Po jeho smrti je doložen jako pán na Adršpachu jeho bratr Hynek (získal hrad v roce 1437).

Po roce 1438 byl hrad pánům z Dubé vrácen, ale brzy nato jej koupila slezská města. Během husitských válek byl vypálen a zbořen a už nebyl nikdy obnoven. V povědomí lidí zůstával pouze jako hrad, který obývali loupežníci, nebo hrad bez historie. Dodnes se dochovaly pouze základy sklepů.

V místech, kde kdysi stával hrad Adršpach, na tzv. Starozámeckém vrchu, který je ve výšce 681 m n. m., je dnes vyhlídka. Ze skalního ostrohu se vám naskytne velkolepý výhled na Adršpašské skalní město, Křížový vrch a větší část Dolního Adršpachu. Západním směrem jsou vidět Krkonoše se Sněžkou a Královecký Špičák.

Cesta vedoucí k vyhlídce nebyla doposud příliš udržovaná. Pro budoucí návštěvníky máme však jednu dobrou zprávu: majitel cesty, společnost Lesy České republiky, se rozhodla cestu opravit. Práce budou provádět TS Adršpach a mělo by se začít už letos v červnu. Cesta by měla být opravena podobně, jako byly zrekonstruované cesty v oblasti zvané Křížový vrch. Jde tedy o další tip na výlet (nejen) v případě, kdy je ve skalách hodně návštěvníků.

Vyhledat místo
Interaktivní mapa

Tipy z katalogu

 Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů)

Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů)

Trasa Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů) začíná na náměstí v Teplicích nad Metují. Z náměstí dále pokračujete přes železniční stanici Bohdašín ke kostelu sv. Michaela ve Vernéřovicích. Poté pojedete do Meziměstí a odtud ke kostelu sv. Anny ve Vižňově. Odtud, zpět přes Meziměstí, se dostanete ke kostelu sv. Jakuba Většího v Ruprechticích. Odtud pojedete přes Hynčice a Heřmánkovice na Janovičky. Z Janoviček pak pojedete přes Olivětín na náměstí v Broumově.

Broumovské stěny I.

Broumovské stěny I.

rozcestník Mírové náměstí – Broumov, hřbitovní kostel – Křinice, rozcestník bývalá kovárna (2 km) – Jalovčinec – Zaječí rokle, rozcestník (6 km) – rozcestník Pod Kamennou bránou – Kamenná brána – rozcestník Pod K. bránou – rozcestník U Koruny – Koruna (10 km) – rozcestník U Koruny – rozcestník Zelený hájek – rozcestník K Hájku – rozcestník Nad Slavným – Slavný – rozcestník Suchý Důl – rozcestník Ochoz – Police n. M., náměstí (19 km

Cesta Rájem aneb přes Ameriku do Broumova

Cesta Rájem aneb přes Ameriku do Broumova

Broumovské náměstí, rozcestník Stará radnice – rozcestník Ráj (4 km) – Laudonova kaple (7 km) – Jetřichov (7, 5 km) – křižovatka pod Pasy (11 km) – rozcestník Pod Pasy (11, 5 km) – kaple sv. Huberta (13 km) – Amerika, rozcestník Křinice (15 km) – kaple sv. Anny – rozcestník Martínkovice (20, 5 km) – rozcestník chata Pod Korunou (22 km) – rozcestník Martínkovice (25 km) – okolo letiště – broumovské náměstí (30 km)