umístění
Vysoká Srbská 6,
549 31 Hronov 1

Tel.: 491 482 574
E-mail: starosta@vysokasrbska.cz

www.vysokasrbska.cz
GPS souřadnice:
50°29'15,76"N
16°13'35,407"E

Domácí zvířata Domácí zvířata
Parkování Parkování

Vysoká Srbská

Obec Vysoká Srbská leží mezi městy Hronov a Police nad Metují. Název obce Vysoká Srbská se odvozuje od potoka Srbská, který je poprvé připomínán v roce 1254, kdy tvořil hranici mezi polickým panstvím a panstvím rytíře Hrona z Náchoda. Dle jedné verze pochází toto označení od Lužických Srbů, dle druhé od srpu, který se používal při kosení zdejších strání. Samotná ves se v pramenech objevuje v roce 1406 jako součást polického panství řádu benediktinů.

Obcí prochází ve směru od Hronova červená turistická značka. Ta vede přes místní části Sedmákovice a Závrchy, Machov, Slavný až do Broumovských stěn. V Hronově je spojena s Cestou Aloise Jiráska, která vede od Broumova, přes Náchod do údolí Metuje, Olešnice až na hlavní hřeben Orlických hor, odkud pokračuje až do Žamberských lesů. Červená turistická značka tak nabízí řadu možností pro výlety pěšky i na kole.

Pro pěší výlety lze využít také turistikou značku modré barvy, která začíná na rozcestí Pod Machovskými končinami a vede do nadmořské výšky 852 m n. m. na Bor a vyhlídku Pod Borem.

Obcí prochází nově vybudovaná cyklostezka č. 4152. Její vybudování spojilo pro cyklisty Polici nad Metují s Okruhem T. G. Masaryka č. 4281 a také s mezinárodní trasou Okolo Stolových hor č. 4020. Umožňuje též napojení na atraktivní mezinárodní trasu č. 4000, Okruh Stěny procházející nedalekým Machovem.

Obcí každoročně projíždí, a to hned dvakrát, prestižní cyklistický závod Rallye Sudety, kde připravenost závodníků otestuje zejména kopec s převýšením více než 100 metrů.

Vyhledat místo
Interaktivní mapa