Hrad Skály

První zastávkou výletu jsou Jiráskovy skály, které získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Hrad nechal pravděpodobně vybudovat koncem roku 1393 Matěj Salava z Lípy, který se později stal husitským hejtmanem a spojencem orebitů.

Přibližně od roku 1430 odtud byly podnikány loupeživé výpravy do Slezska a Lužice, což se Slezanům nelíbilo, a proto ho roku 1447 odkoupili a zbořili.

Jako jediný ze tří hradů byl však narychlo opraven a již po sedmi letech je na něm zaznamenán nový vlastník rytíř Kočka, po kterém se zachovalo i jméno hradu Katzenstein.

Po něm se zde vystřídalo několik majitelů, z nich žádný neměl na hradě trvalé sídlo, a tak hrad pomalu chátral až do roku 1576, kdy je uváděn již jako pustý.

Hrad byl vystavěn v části skalního města a skalní útvary se staly součástí jeho opevnění. To bylo navíc zesíleno kamennou zdí na severu, která utvořila předhradí.

Hrad byl také chráněn příkopem a čtverhrannou baštou. Ze zděné stavby se zachovaly vysekané místnosti ve skalních blocích, schodiště a zaklenutá místnost s valenou klenbou.

Z vrcholu skály, na které byl hrad umístěn, je výhled na pohraniční Javoří hory, Kamenné hory v Polsku, Ostaš, Broumovské stěny i Orlické hory.

Po sestupu z hradu se nezapomeňte projít okolo kouzelného Černého jezírka, jež má jméno podle svého zbarvení, které získalo díky rašelině a mechům v podloží.

Jedná se o malou vodní nádrž, kterou zde nechal vybudovat biskup Matyáš Ferdinand Sobek z Bílenberka pro chov ryb.

Jeho záměr se však nezdařil, protože voda v jezírku byla díky rašelině moc kyselá, a tak se mělké jezírko přirozeným vývojem stalo domovem mokřadní a rašelinná společenstva s výskytem vzácných druhů živočichů i rostlin.

Nedaleko jezírka stojí barokní zámeček Bischofstein, který v minulosti sloužil jako letní sídlo hradeckých biskupů  a jehož podoba se zachovala z roku 1666.

V současnosti je v prostorách zámečku zřízena restaurace, kde si můžete dopřát odpočinek i občerstvení.

Vyhledat místo
Interaktivní mapa