Hrad Střmen

Poslední zříceninou hradu, na který se vydáte, je hrad Střmen. Ten byl postaven na několika skalních blocích uprostřed hlubokého pomezního lesa.

Podstatná část hradu byla upravena ze skalního masivu a také hradní věž tvořil upravený a otesaný skalní útvar s množstvím zářezů pro zasazování trámů, na nichž ležely dřevěné pavlače a můstky.

Na menší skalce před skalní věží byl pravděpodobně opevněný srub, spojený s věží dřevěným mostem.

Hrad byl založen kolem roku 1250 pány ze skalice, kteří drželi také nedaleký hrad Adršpach.

Své jméno získal Střmen podle jejich erbu, na němž byl vyobrazen třmen.

Po roce 1363 koupili hrad páni z Dubé a z Náchoda, kteří ho měli v držení až do roku 1436.

Jeho další osudy jsou ale neznámé.

Obecně se soudí, že se dostal stejně jako Skály a Adršpach do rukou husitů a byl zničen ještě za husitských válek nebo potom v roce 1447.

Dnes hrad připomínají jen otesané skalní stěny, zářezy pro trámy a zbytky schodů. Na nejvyšší skále, kde stávala hradní věž, je dnes upravená vyhlídková plošina, poskytující krásný rozhled na okolní skály, zalesněné rokle a Střmenské podhradí. K vrcholu Střmenu vás čeká zdolat 300 železných schodů.

Výstup na Střmen je součástí prohlídkového okruhu Teplickými skalami, a proto si určitě vyhraďte více času, abyste mohli prozkoumat i tajuplná zákoutí, výhledy a kaňony tohoto přírodního skvostu.

Každý z hradů má svou historii, každý shlíží na jinou část Adršpašsko-teplických skal a každý z nich má svou nezaměnitelnou atmosféru.

Ale mají i něco společného a tím něčím jsou neopakovatelné výhledy na kopce, louky, louky, lesy a skály krásného Broumovského výběžku.

A jak se na hrady vlastně dostat? 

Máte na výběr z několika množství.

První z nich je pěší výlet.

Tato možnost je však pouze pro zkušené turisty, kteří jsou zvyklí chodit a nebude pro ně problém ujít okruh dlouhý zhruba 25 km.

Ti, kteří příliš neholdují dlouhým pochodům, mohou vyrazit na kole.

Jedná se o středně náročnou trasu, která vede terénem okolo Adršpašsko –teplických skal, a proto je vhodná pro horská kola.

Poslední možností je objet si hrady autem, čímž se však částečně ochudíte o zážitek z krásné přírody, která vás při cestě bezesporu čeká.

 

Vyhledat místo
Interaktivní mapa