Hrad Adršpach

Hrad Adršpach

Přes kopečky se dostanete až do Adršpachu, kde na Starozámeckém vrchu stojí ruiny hradu  Adršpach.

Z něho se vám naskytne krásný výhled do blízkého i vzdáleného okolí – na Adršpašské skály a Křížový vrch, za příznivého počasí i na Krkonoše.

Vznik hradu se datuje do poloviny 13. Století, kdy ho nechal vystavět Jan Lucemburský pro zajištění své pozice v pohraničí.

Roku 1380 byl hrad v dražení Hynka z Náchoda, jehož potomci v období husitských válek stáli na straně katolíků, a proto byl pravděpodobně hrad roku 1430 obsazen husity, kteří odtud vyjížděli na loupežné výpravy do Slezska.

Roku 1447 byl hrad Adršpach Slezany vykoupen, pobořen a již nikdy nebyl obnoven.

Hrad stával na skalní plošině, kterou ze severní chránila kolmá skalní stěna a z ostatních stran strmé a těžko přístupné svahy. 

Hrad měl kromě předhradí dvě další části.

Jižní sestávala z čtvercového stavení, z jehož prvního patra se přicházelo na skálu, kterou končilo vlastní předhradí.

Východní částí bylo věžovité stavení na jinak nepřístupné skále.

Do dnešních dnů se z hradu však mnoho nedochovalo – z roubených dřevěných stavení zůstaly pouze dvě drže zasekané ve skalních blocích, dále jsou patrné části hradeb, obvodního zdiva obytných budov a v terénu pozůstatky studny, dvojitého valu a příkopu.

Přestože z hradu už mnoho k vidění není, výhled na Adršpašské skály, který se vám naskytne z ochozu, jistě stojí za tu námahu vynaloženou při cestě nahoru.

Kromě zříceniny hradu zde můžete navštívit ještě barokní adršpašský zámek s horolezeckým muzeem, přírodní rezervaci Křížový vrch a v neposlední řadě také samostatné Adršpašské skály.

Vyhledat místo
Interaktivní mapa