Kalendář akcí

Science.Dialog Café: Čtvrt roku v sibiřském gulagu

Čtvrtek 22. března 2018, 18:00
Klášter Broumov / Sál Kreslírna

DIApozitivní promítání  ze „Severojakutské geologicko-průzkumné expedice“ do oblasti Janské vysočiny, rozkládající se na polárním kruhu mezi řekami Derbeke a Nelgese v centrálním Jakutsku (oficiálně Republika Sacha – největší z republik Ruské federace, zabírající většinu východní Sibiře). Expedice proběhla v tříměsíční „letní“ sezóně roku 1989 s úkolem detailního geologického mapování a geochemického průzkumu okolí cín-wolframového ložiska Ilin-Tas.

Největší zajímavostí tohoto místa je jednak fakt, že osada Ilin-Tas byla do zrušení v roce 1954 jedním z nechvalně proslulých ruských pracovních táborů „GULAG“ - opuštěná a zachovalá se všemi tragickými stopami, a jednak též skutečnost, že v tomto absolutně odlehlém a nepřístupném místě v podmínkách horské tajgy se za téměř 30 let od doby expedice naprosto nic nezměnilo. V dnešní době téměř neuvěřitelná představa… Pokud by se Vám dnes podařilo tuto sibiřskou pustinu navštívit, setkáte se se stejně surovými podmínkami a unášející atmosférou nedotknuté divočiny, jak je zachyceno na letitých diapozitivech.

Přednášející: Ing. Stanislav Stařík, narozen 1966 v Novém Městě na Moravě, absolvent gymnázia Žďár nad Sázavou a Moskevského geologicko-průzkumného institutu, bývalý báňský geolog, amatérský fotograf, nadšený příležitostný cestovatel a notorický obdivovatel přírodních krás. Účastnil se dvou geologických expedicí v Jakutsku, několika vysokohorských výprav na Kavkaz a Ťan-Šan, procestoval pouštní oblasti Turkmenistánu, Spojených Arabských Emirátů a Ománu. Navštívil unikátní nerostná ložiska v Kazachstánu, na Ukrajině, v okolí jezera Bajkal nebo na ruském Dálném Východě. Pracovně pobýval v různých oblastech Ruska (Západní Sibiř, jižní Ural), Uzbekistánu a Pobaltí. V současné době pracuje jako geolog Geoparku Broumovsko, přičemž zůstává uhranutý přírodou a kulturou Gruzie, do které se stále rád vrací.

Vstupné: 60 Kč / 30 Kč (studenti, U3V)
Rezervace: martina.junkova@broumovsko.cz, tel. 734 443 165
Pořádá: Agentura pro rozvoj Broumovska


Zpět na kalendář akcí

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Kateřina Agnolozzi
e-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zde

Regionální operační program NUTS II Severovýchod

Partner:
Partner / Město Broumov