Noviny Broumovska - zima 2011

Osobnosti nejen z minulosti

Vydejte se s námi po stopách významných rodáků, šlechtických rodů a dalších zajímavých osobností spjatých s Broumovskem. Některá jména vás určitě překvapí.

Region Broumovska je spojen s mnoha známými osobnostmi, které se zde narodily, žily, studovaly nebo do kraje jezdily za odpočinkem a zamilovaly si ho. K nejznámějším patří Alois Jirásek - oblíbený spisovatel v Broumově studoval v letech 1861 – 1867 a zdejší pobyt inspiroval některá jeho díla, Jan (Anastáz) Opasek – opat břevnovsko-broumovského kláštera a básník nebo Alois Rašín – první ministr financí Československé republiky jeden rok studoval na broumovském klášterním gymnáziu.

Mnoho zajímavých a významných rodáků však není tak známých, ale nejen pro region Broumovska toho vykonali opravdu hodně. Za zmínku stojí rodák z Heřmánkovic František Celestýn Opitz.  Lékař, který jako první použil narkózu. Teplický rodák Josef Tichatschek, tenorista proslavený zejména rolemi v operách Richarda Wagnera či Antonín Krtička, kterého oslovila krása zdejší přírody. Nejen o nich se v novinách dočtete.

V zimním období nabízí Broumovsko širokou škálu sportovního vyžití v celém regionu. Na své si přijdou milovníci běžkařských tras nebo halových sportů. Oblíbenými běžkařskými místy jsou Broumovské stěny a polské Stolové hory, kde je pro běžkaře připraveno několik desítek běžeckých stop. Vyznavači sjezdového lyžování si mohou vybrat z 5 lyžařských areálů. Ski areál Kamenec v Teplicích nad Metují je v případě nepříznivého počasí udržován uměle zasněženým sněhem. Halovým sportům se nadšenci mohou věnovat v zastřešené sportovní hale v Teplicích nad Metují, ve spinningových centrech v Broumově a Polici nad Metují. Adrenalinu si užijete při návštěvě kryté motokárové dráhy ve Velkém Dřevíči. Oblíbený halový sport Richocet si zahrajete ve sportovní budově na fotbalovém hřišti v Broumově.

Zimní krajina láká také k pěší turistice. Výhled na zimní krajinu z rozhledny na Ruprechtickém Špičáku pro vás bude odměnou za vynaložené úsilí. Za dobrého počasí dohlédnete až na Krkonoše a Orlické hory. Skalní města jsou pro návštěvníky otevřena také v zimní sezóně. Unikátní ledopády v Adršpašsko-Teplických skalách spatříte při zimní prohlídce skal. Navštívit a odnést si pěkný zážitek můžete při tradičních akcích v regionu. Jak vyměnit co nejrychleji řetěz na motorové pile, zvednout těžké poleno nebo ho přeseknout napříč vám ukáží soutěžící při každoroční soutěži Dřevorubec roku, která se koná v Dolním Adršpachu. Mushering pak můžete obdivovat při závodech psích spřežení na Janovičkách.

Přijeďte na Broumovsko také v zimě.  Malebná krajina a nezapomenutelné zážitky, které si odnesete, vás okouzlí stejně tak, jako před lety Aloise Jiráska a další osobnosti.

Dokumenty ke stažení

Celé číslo letních novin Broumovska si můžete stáhnout z tohoto pdfodkazu.(pozor velikost souboru je 4 MB)

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Kateřina Agnolozzi
e-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zde

Regionální operační program NUTS II Severovýchod

Partner:
Partner / Město Broumov