Noviny Broumovska - léto 2012

Broumovsko baví rodiny s dětmi

Dovolená, která baví děti i dospělé! Broumovsko se tento slogan snaží bezezbytku naplnit. Každý rok proto v regionu přibývají nové aktivity, ať již kulturní či sportovní, turistické atrakce i zázemí vhodné pro rodiny s dětmi. V tomto vydání novin vám nabízíme hned několik tipů, jak čas s dětmi smysluplně strávit.

Také jste někdy překvapeni, jakou fantazii má váš potomek? Anebo má talent hledat třeba v mracích na obloze různé tvary zvířat a bytostí? Pokud ano, pak by mohl být vaším dobrým parťákem při vymýšlení názvů skalních útvarů v Teplických skalách. Právě v tom totiž spočívá akce, která probíhá až do konce roku 2012. Zadání je stručné: vyfoťte v Teplických skalách dosud nepojmenovaný skalní útvar a navrhněte pro něj název. A třeba za rok najdete u tohoto skalního útvaru cedulku s pojmenováním i své jméno. Fantazii – ať už dětské či dospělácké – se meze nekladou. Více informací o soutěži i o zajímavostech Teplických skal najdete v článku v tomto vydání novin.

Do muzea!

Pokud vás již venkovní aktivity unaví nebo vás zradí počasí a zažene vás pod střechu, nabízí se možnost návštěvy hned několika muzeí. V nich si přijdou na své nejen děti, ale zajisté i jejich rodiče. Kdo by například neznal legendární stavebnici Merkur, s níž si hrálo už několik generací malých i velkých techniků? Možná však málokdo ví, že Merkur má svoje muzeum, které sídlí v Polici nad Metují. „K vidění je u nás třeba největší stavba z Merkuru – ocelové město. Je inspirováno slavným románem Julese Verna," říká ředitelka muzea Pavlína Pížová a dodává: „Letos se návštěvníci mohou těšit na nové modely robotů."

Papír, nůžky, lepidlo – to jsou základní pracovní nástroje pro papírové modeláře. Chcete-li se nechat překvapit tím, co vše se dá z papíru vytvořit, navštivte další z muzeí v kraji – muzeum papírových modelů v Polici nad Metují. Najdete tu leccos – od modelu ponorky přes papírový raketoplán až po bagr. Nejen malí modeláři si pak mohou práci s papírem přímo vyzkoušet – a o zábavu bude postaráno!

Čerti a vodníci v mlýnu Dřevíček

Na výlet o pár desítek let zpět zve malé i velké návštěvníky mlýn Dřevíček, který ukáže, jak se žilo mlynářům. Hlavní surovinu, která jim kdysi zajišťovala živobytí – mouku – dnes známe z regálů supermarketů, ale její výroba byla v dřívějších dobách opředena i tajemstvím. Jak se z obilí stane mouka? Jaká síla roztočí obrovské kolo mlýna? A kde se ve mlýně ukrývá čert a vodník? To vše vám prozradí návštěva mlýna v Horním Dřevíči. Děti si budou moci některé činnosti i samy vyzkoušet – třeba chytat pšenici při jejím čištění.

Výšlap do terénu

„Krátký nenáročný výlet s dětmi. Zn. krásná příroda." Pokud byste si při hledání svého turistického cíle dali tento inzerát, tak pro vás máme odpověď. V Broumovské kotlině je dobře značena řada tras, které se budou líbit vám i vašim dětem. A jestli si troufáte na celodenní výlet, udělejte si túru na hřebeny Broumovských stěn. Odměnou vám budou krásné výhledy. Zajímavé turistické cíle vhodné pro rodiny s dětmi nabízí i sousední Polsko. Na závěr výletu se můžete i vykoupat – kde, to vám prozradí článek v novinách.

Witajcie w Polsce

Přírodní krásy i atrakce pro děti skrývá i sousední Polsko. V dinoparku Karlów můžete společně s potomky obdivovat mohutnost pravěkých zvířat. Na Zoo Farmě Łączna zase můžete vidět živá zvířátka – surikaty, nosály, dikobrazy, lva berberského, opice, papoušky, lamy nebo antilopy...

A zvířata do třetice, tentokrát však už opět na území České republiky. V zookoutku v Zahradnictví Zobal v Polici nad Metují neplatí klasická poučka, kterou známe ze zoo – krmení zvířat je zakázáno. V zookoutku v Zahradnictví Zobal lze zvířata nejen krmit, ale i hladit. Zábavu zde najdou i dospělí, kteří rádi pěstují květiny – k vidění je tu spousta zajímavých druhů rostlin. Pro všechny je pak připravena možnost si zarybařit a uspořádat si vlastní grilování.

Expedice za poklady

Slyšeli jste už o geocachingu? Není to žádná počítačová hra, i když moderní techniku hráči také využijí. Geocaching je novodobé putování za poklady, které jsou schované v různých skrýších, jež si zřizují sami hráči. Tahle hra bude (nejen) vaše děti zaručeně bavit. Zažijete dobrodružství a radost z objevování – to vše na čerstvém vzduchu v krásné přírodě. Jak na to vám napoví článek uvnitř novin.

Dokumenty ke stažení

Celé číslo letních novin Broumovska si můžete stáhnout z tohoto odkazu. (pozor velikost soubrou je 12 MB)

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Kateřina Agnolozzi
e-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zde

Regionální operační program NUTS II Severovýchod

Partner:
Partner / Město Broumov