Foto: Jan Záliš

Filmový festival JEDEN SVĚT POLICE NAD METUJÍ

Ve dnech 31. 3. až 3. 4. 2016 proběhl v Kolárově divadle v Polici nad Metují již pátý ročník mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět. Letošním tématem bylo Hledání domova. Organizátoři promítli během čtyř dnů celkem 14 filmů pro téměř 850 diváků. „Jsme velmi příjemně překvapeni, protože zájem o lidskoprávní dokumenty u nás každý rok vzrůstá,“ říká hlavní organizátorka festivalu Marie Hornychová a dodává: „Letos se nám dostalo opravdu hodně pochvalných reakcí od diváků, ať na facebooku, či osobně. Máme z toho radost, je to takové povzbuzení, že má smysl festival pořádat.“

Nejvíce diváků přitáhl snímek Cowspiracy (volně překládáno jako Spiknutí masožroutů) o negativních vlivech velkochovů a masného průmyslu na životní prostředí. Debata o výhodách veganství či vegetariánství a o udržitelném stylu života vůbec vyvolala velký zájem diváků. „Každý den měl nějaký ten svůj pomyslný vrchol. Pokud bychom měli říct, co diváky nejvíce dojalo, tak to byl zřejmě dokument Sedm písní pro dlouhý život o tom, že před koncem života je dobré si zazpívat. Do debaty za námi přijely lékařky z Hospice Anežky České v Červeném Kostelci a bylo vidět, že diváky téma hospicové péče velmi oslovilo. Koneckonců, může se to jednou týkat nás všech,“ říká Marie Hornychová.

Na závěr festivalu připravili organizátoři časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Mallory, oceněný na MFF v Karlových Varech. Tak jako vždy sleduje režisérka silné osudy lidí, kteří se dostali na okraj společnosti a mnohdy se jim nepodařilo vrátit se zpátky. Příběh Mallory je jiný, neboť ona se ze dna dokázala zvednout. Překvapením pro diváky polického festivalu byla účast hlavní hrdinky přímo na promítání. Závěrečná debata tak patří k nejsilnějším okamžikům festivalu. „Jednoduše můžeme říct, že jedno oko nezůstalo suché,“ shrnuje Marie Hornychová. „A není se čemu divit,“ dodává. „Příběh Mallory Neradové je příběhem neskutečně silné ženy, bojovnice, jejíž hlavní zbraní je její otevřenost. Jejímu kouzlu prostě podlehnete. Je to snímek, který určitě doporučuji ke zhlédnutí.“

Nejen dokumenty byly na programu polického festivalu. V sobotu okouzlily publikum hlasové kouzelnice ze skupiny Yellow Sisters, na své si přišli návštěvníci Design Fashion Marketu. Festival také nabídl čtyři výstavy reflektující téma domova, bezdomovectví a humanitární pomoc. V dalších dvou týdnech se festival přesunul do základních a středních škol, kde organizátoři promítali v rámci programu Jeden svět na školách dokumenty určené žákům a studentům.

Michaela Plchová

Fotografie >>

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Kateřina Agnolozzi
e-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zde

Regionální operační program NUTS II Severovýchod

Partner:
Partner / Město Broumov