Lokalita: Police nad Metují
Začátek: 5. 9. 2020
Konec: 5. 3. 2021
Tel.: +420 498 100 910
E-mail: info@mpmpm.cz

Web: mpmpm.cz
GPS souřadnice: 50°32'7,372"N, 16°13'54,887"E

Ukončení II. světové války

Datum konání: 5. 9. 2020  5. 3. 2021
Místo konání: Muzeum papírových modelů, Police nad Metují

Muzeum papírových modelů připravilo další z výstav, které se odehrávají přímo v expozici Muzea. V minulosti Muzeum představovalo spíše jednotlivé autory / konstruktéry papírových modelů nebo výrazné postavy mezi modeláři. Za všechny lze vzpomenout Ladislava Badalce či Milana Weinera z konstruktérů, nebo Zdeňka „Teo“ Smaženku a Michala Kavaliera z modelářů.
Tentokrát Muzeum reaguje na půlkulaté výročí, kdy v letošním roce uplynulo 75 let od podepsání kapitulace Německa v květnu 1945 a kapitulace Japonska o necelé čtyři měsíce později.
Dlouho očekávaná a bohužel i dlouho odkládaná výstava připomínající ukončení největšího válečného konfliktu v dějinách měla původně začít v květnu letošního roku. Ale vyšší síla byla proti… takže jsme nakonec našli jiný termín, který odkazuje ke kapitulaci Japonska 2. září 1945 – tedy ke konci Druhé světové války v Tichomoří.
Výstava má dvě základní linie. Ta první je jasně daná: expozice papírových modelů vojenské techniky, která se účastnila bojů v Evropě. Tanky, bojová vozidla pěchoty, letadla, džípy či nákladní vojenské automobily všech zúčastněných stran, nejen těch, které nesly největší tíhu bojů, tedy Francie, Sovětského svazu, USA a Velké Británie. Ale expozice představí třeba i tanky československé výroby nebo italskou vojenskou techniku. A kromě toho bude k vidění i zcela unikátní model „Panzerfaust“ (pancéřová pěst, ruční protitanková zbraň), který je z papíru proveden v měřítku 1:1!

Druhá linie výstavy není jen o papírových modelech. Její edukativní část přesahuje samotné modelářství směrem k Polici nad Metují a České republice či Československu. To znamená, že kromě modelů vojenské techniky budou v Muzeu k vidění historické fotografie z Police nad Metují z března až června 1945 ze sbírky Lukáše „Šufti“ Kollerta. Mimo jiné je na fotografii zachycen i první voják Rudé armády, který přijel do Police 9. 5. odpoledne.
Díky spolupráci s Muzeem Náchodska jsme pro potřeby výstavy získali i historické dokumenty v podobě plakátů, vyhlášek nebo letáků, které shazovali z letadel Spojenci na našem území.
A ani to ještě není vše, protože z archivu Muzea Náchodska se nám podařilo získat i autentické noviny. Kromě zpráv z Prahy a třeba návratu prezidenta dr. Edvarda Beneše do Československa, si budete moci přečíst i zprávy o osvobozování Police nad Metují a dalších měst v regionu.
Kurátory výstavy jsou Robert Navrátil a Pavel Frydrych. Při realizaci spolupracovali Josef Kropáček, Stanislav Fajkus a Michal Erben.
K výstavě vyjde i katalog s předmluvou paní PhDr. Zlatice Zudové-Leškové z Historického ústavu Akademie věd ČR. Dalšími texty přispěli Josef Kropáček, Pavel Frydrych, Robert Navrátil a Michal Erben.

V den vernisáže se bude katalog v Muzeu prodávat za zvýhodněnou cenu.

Místo konání
Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

Muzeum papírových modelů naleznete v centru Police nad Metují, poblíž autobusového nádraží. Jedná se o stálou expozici modelového světa z papíru a je jedinou svého druhu nejen v České republice. Seznámit se zde můžete

Detail místa
Vyhledat místo
Interaktivní mapa