Kalendář akcí

Science.Dialog Café: České benediktinské nebe. Barokní nástěnné malby v břevnovsko-broumovském opatství

Čtvrtek 21. 9. 2017 od 18:00
Sál Kreslírna / Klášter Broumov

Přednáška Martina Mádla z cyklu Science.Dialog Café.

Charakter barokní architektury do značné míry ovlivňovala bohatá nástěnná a nástropní malířská výzdoba. V 17. a 18. století se v českých benediktinských klášterech a kostelech vedle sebe uplatňovaly různé námětové okruhy, jež se utvářely na základech benediktinské spirituality, ale také specifické české benediktinské duchovní tradice, sahající do 10. století. Vedle oslavy řádového patriarchy sv. Benedikta a jeho následovníků se tak na nástěnných malbách setkáme i s českými benediktinskými patrony sv. Vojtěchem a sv. Prokopem, ale také s dalšími osobnostmi spjatými s historií zdejších benediktinských klášterů. Připomenutím ctností svých světců a jejich zásluh na christianizaci Evropy se přitom benediktini v Břevnově a Broumově prostřednictvím maleb snažili poukázat na historický význam svého řádu, na zakladatelské dílo v českých zemích i na výjimečné postavení břevnovsko-broumovského opatství v církevní hierarchii.

Přednášející: Martin Mádl pracuje jako historik umění v Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Ve své práci se zaměřuje na dokumentaci a výzkum umění 17. a 18. století, především na barokní nástěnné malířství ve střední Evropě. Je spoluautorem monografií o malířích Carpoforu a Giacomu Tencallovi a o barokních nástěnných malbách v klášterech benediktinů v českých zemích.

Rezervace: martina.junkova@broumovsko.cz, tel. 734 443 165

Vstupné: 60 Kč / 30 Kč (studenti a U3V)

Pořádá: Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, o.p.s.


Zpět na kalendář akcí

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Markéta Hanušová
e-mail: marketah@broumovsko.cz
mobil: +420 733 739 728

Letní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zde

Regionální operační program NUTS II Severovýchod

Partner:
Partner / Město Broumov