Měděný důl Bohumír v Jívce

V okolí obce Jívka cca 20 km na východ od Trutnova byly na výchozech permokarbonských sedimentárních vrstev odkryty v 19. stol. radvanické černouhelné sloje a tři žíly s měděným zrudněním chalkozínu, bornitu, malachitu, azuritu, covellinu.  Dvě z nich (sloj Jana a sloj Bohumír)  byly systematicky těženy od poloviny 19. stol., ve druhé polovině 20. století to bylo na dole Bohumír.

Těžba byla na tomto dole ukončena a důl byl uzavřen v roce 1965.

Vstup do dolu – štolu Bohumír včetně prostor bývalého dolu Bohumír převzala v roce 2012 do své péče o.p.s. Důl Jan Šverma Žacléř a od 11/2013 provádí na základě dotačního projektu v rámci česko – polské spolupráce s městem Kowary zpřístupnění úvodní prohlídkové cca 400 m dlouhé trasy.

Návštěvníci vstoupí do podzemí štolou Bohumír, projdou chodbou ve spodní sloji Bohumír, prohlédnou si bývalou strojovnu pro dopravu na spodní patro, původní dobře zachovalou část stěnové dobývky a vylezou na povrch krátkou bývalou dovrchní průzkumnou chodbou a svislou šachticí. V podzemí je čeká zajímavá geologie sedimentárního ložiska, paleontologický nález, obnovená původní výztuž, figuríny horníků při práci.

Měděný důl Bohumír vyslyšel výtky a přání loňských turistů.

Když se návštěvníci na památku fotografovali před štolou, často říkávali: ,,To vypadá, jako kdybychom stáli před železničním tunelem“.

Děkujeme místní firmě Gemec – Union a.s. za výrobu nápisu DŮL BOHUMÍR, zhotovený laserovým vypálením, který je umístěn přímo nad vstupním portálem dolu.

 

Fotografie >>

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
e-mail: sdmb@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Markéta Hanušová
e-mail: marketah@broumovsko.cz
mobil: +420 733 739 728

 

INZERCE - Zimní Broumovsko 2016/2017

Podívejte se na aktuální nabídku inzerce v novinách Zimní.Broumovsko 2016/2017.

Soubor ke stažení v PDF (451KB)

ZImní noviny Broumovska

Pohádková zákoutí třpytivých skal, návštěvy turistických míst otevřených po celý rok, lahodné regionální produkty, zatím nedoceněné přírodní i kulturní zajímavosti a laskavé prostředí. To vše vám kraj pískovcových skal nabízí v zimním období.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4,3 MB)

Inzerce - Letní Broumovsko 2017

Podívejte se na aktuální nabídku inzerce v novinách Letní.Broumovsko 2017.

Soubor ke stažení v PDF (451KB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zde

Regionální operační program NUTS II Severovýchod